Wiadomość

Maroko karze bluźnierców

Maroko karze bluźnierców. Kobieta oskarżona o zniekształcenie Sury

Za obrazę islamu i narodu, sąd skazał 23-letnią Marokankę z włoskim obywatelstwem na karę trzech i pół roku więzienia oraz grzywnę około 5 600 dolarów amerykańskich, pisze marokański ateista mieszkający w Szwajcarii Kacem El-Ghazzali.

Wydawać się może, że Maroko pozostaje jednym z bardziej postępowych krajów muzułmańskich, a jednak i tam bluźniercy i ateiści muszą mieć się na baczności. Przestępstwem dziewczyny było zniekształcenie sury 108 Koranu Al-Kawthar (Obfitość) i opublikowanie tego w mediach społecznościowych pod nazwą Sura Al-Whisky.

Oskarżona studentka ma paszport włoski i studiuje we Francji w Marsylii na wydziale medycyny. Gdy w 2019 roku postawiono jej zarzuty wyjechała z kraju, ale dwa tygodnie temu została zatrzymana na lotnisku w Rabacie (inne źródła podają Casablankę) tuż po przylocie, jako poszukiwana nakazem aresztowania.

„W ostatnich latach Maroko aresztowało wielu obywateli pod zarzutem obrażania islamu”, pisze El-Ghazzali. Dzieje się to na podstawie artykułu 267(5) wprowadzonego w 2016 roku, który stwierdza, że „kto obraża islamską religię, monarchię i podżega przeciwko terytorialnej integralności” podlega karze więzienia. Sam ateista musiał wyjechać z Maroka po tym, jak ogłosił swoją niewiarę.

W czerwcu 2020 roku oskarżono aktora Rafika Boubkera za obrazę islamu; miał na nagraniu w mediach społecznościowych bluźnić przeciw religii i „dokonywać ablucji wódką i whisky”, wychwalając alkohol jako łącznik z bogiem. Wyszedł za kaucją, ale nie ma dalszych informacji o jego skazaniu.

Znany egipsko-niemiecki politolog i krytyk islamu Hamed Abdel-Samad wyraził solidarność z uwięzioną, ale też potępił tych, którzy twierdzą, że są przeciwko karze więzienia, ale nie godzą się na kpiny z wierzeń. Dla niego jest to druga linia obrony fundamentalistów, która kieruje oskarżenia w stronę uwięzionych, pobitych, a czasami i zabijanych, a nie w stronę religijnej arogancji i nietolerancji. (j)

〉 O rozwoju Maroka przeczytasz w artykule „Maroko, między Francją, Zatoką Perską a Chinami”

〉 A tu zapoznasz się z historią Kacema El-Ghazzaliego

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign