Manipulacja przeciwko ksenofobii?

Fińska doktor psychologii społecznej chce sprawdzić, czy manipulacja pomoże przyjaźniej nastawić społeczeństwo do imigracji.

Znajomość wspaniałych, pełnych „rycerskich” zachowań wydarzeń z historii własnego kraju może wzmóc ksenofobię. Z kolei przypomnienie haniebnych faktów historycznych dotyczących własnego narodu może złagodzić ostre nastawienie do imigrantów.

Takie założenie przyjęła psycholog społeczny Inari Sakki z Akademi Fińskiej w swoim zaplanowanym na trzy lata projekcie.

W swoich badaniach Sakki próbuje odpowiedzieć na pytanie: „Jak postrzegana jest popularność ruchów antyimigracyjnych?”. Jej praca składa się z dwóch części: jedna opiera się na poddawaniu manipulacji osób z wybranej grupy „o skrajnie prawicowych poglądach”, a druga na analizie wypowiedzi takich osób.

Według Sakki są już badania w Niemczech, które udowadniają, że obrazy obozów koncentracyjnych wywołują uczucia wstydu i winy i wpływają na postrzeganie cudzoziemców w bardziej przyjazny sposób.

Podążając tym tropem, Sakki przedstawi grupie badanych fotografie i fragmenty tekstów opisujące niechlubne fragmenty historii Finlandii.

Jednym z takich epizodów jest historia obozów koncentracyjnych z czasów II wojny światowej działających we wschodniej Karelii.

„Nie ma nic nieetycznego w tej metodzie. To nie eksperyment laboratoryjny, tylko oparty na ankietach test, w którym używa się manipulacji. Nie powinien wywoływać stresu psychologicznego.” – mówi Sakki.

Według psycholog celem manipulacji jest sprawienie, aby badani ludzie identyfikowali się z tym, co zobaczą. Obrazy mają zasiać w umyśle przekonanie, że ten, który patrzy jest częściowo odpowiedzialny za to, co widzi.

„Aby pojawiły się zbiorowe emocje, badani muszą doświadczać wydarzenia historycznego jako zbiorowego, wspólnego działania – „my (Finowie) to zrobiliśmy”

Sakki jest pierwszą Finką, która używa manipulacji w swoich badaniach.

W Belgii w badaniach do manipulacji używano historii pełnej okrucieństw kolonizacji Kongo. W Wielkiej Brytanii badano sposób postrzegania Niemców przywołując historię Niemiec pod panowaniem nazistów.

Historia Finlandii to drażliwa kwestia. Sakki spotkała się z ostrą krytyka z wielu stron po tym jak Uniwersytet Helsiński poinformował o jej badaniach. Dzięki manipulacji można złagodzić agresywne zachowania, jak miało to miejsce w przypadku głównego bohatera filmu Stanleya Kubricka Mechaniczna Pomarańcza.

Sakki zaznajomiła się z odwołaniami do tego filmu. Podkreśla jednak, że jej badania nie mają szokować, ich celem jest zbadanie tajników kolektywnej pamięci.

„Eksperyment z manipulacją, będący częścią mojego badania, jeszcze się nie zaczął, a poza tym nie wpływa on na fale mózgowe. Zbiorowe odczucia winy i gniewu to bardzo aktualne tematy w  psychologii społecznej na świecie.”

Część badania obejmująca retorykę polega na analizowaniu blogów sześciu fińskich parlamentarzystów. Badane są blogi sygnatariuszy antyimigranckiego manifestu wyborczego Nuivan – Jussi Halla-aho, Olli Immonen, James Hirvisaari, Juho Eerola, Maria Lohela oraz Vesa-Matti Saarakkala.

„To bardzo różne osoby. Halla-aho jest zdecydowanie najlepszy. Zastanawiam się, dlaczego ostatnie uaktualnienie na Facebooku doprowadziło do konfliktu politycznego. Jest wiele bardziej obraźliwych wypowiedzi na temat cudzoziemców.”

Inari Sakki uzyskała tytuł Ph.D.na Uniwersytecie Helsińskim w 2010 roku. Jest psychologiem społecznym. (rol)

Tłum. Mm

Źródło: http://vladtepesblog.com/?p=38224#more-38224

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign