Wiadomość

Luksemburg: więzienie za islamistyczną propagandę

Propaganda ISIS (zdj. ilustracyjne)
Propaganda ISIS (zdj. ilustracyjne)

Zapadł pierwszy wyrok dla sympatyków Państwa Islamskiego w Luksemburgu za umieszczanie w sieci propagandy dżihadystycznej.

Na kary od 2 do 3,5 roku więzienia skazana została w czwartek para zwolenników Państwa Islamskiego za rozpowszechnianie islamistycznej propagandy terrorystów. 29-latek i 25-latka zostali uznani winnymi ściągania, tłumaczenia i dalszego publikowania tysięcy internetowych przekazów w celu wsparcia organizacji terrorystycznej ISIS.

Kevin M. został skazany na 3,5 roku więzienia, z czego 18 miesięcy w zawieszeniu a jako partnerka Alysson A. na dwa lata, z czego rok na zwolnieniu warunkowym. Para musi jednocześnie poddać się programowi deradykalizacji jako warunku zwolnienia warunkowego. Zostali aresztowani w połowie 2018 roku.

Mężczyzna miał utrzymywać kontakty z innym członkiem ISIS pochodzącym z Luksemburga, który zginął w Syrii w 2013 roku, oraz drugim rezydentem tego mikropaństwa Stevem Duarte, który według doniesień przebywa w syryjskim więzieniu.

Duarte to Portugalczyk wychowany w Luksemburgu, który przeszedł na islam, a w 2014 roku został członkiem organizacji terrorystycznej. Terrorysta chciałby wrócić do Europy wraz z dwójką swoich dzieci i żoną, pomimo tego, że został zidentyfikowany jako morderca zakładników na propagandowych filmach Państwa Islamskiego.

Duarte twierdził w wywiadzie w 2019 roku, że popełnił błąd dołączając do ISIS. Minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn odmawia rozpatrzenia tego wniosku, ponieważ jego zdaniem to sprawa Portugalii.

W Luksemburgu 2% mieszkańców wyznaje islam, w większości to osoby pochodzące z Bałkanów i Bliskiego Wschodu. Jako miejsce bankowości kraj stał się także wiodącym w Europie rynkiem dla finansów opartych na prawie szariackim. Zarejestrowano tam 30 funduszy islamskich.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Zmarł duchowy przywódca Bractwa Muzułmańskiego

Za kogo ręczy Janina Ochojska?

Europosłowie PiS nie chcą rozliczenia islamistów