„Chwała Allahowi” na londyńskich autobusach

Na setkach brytyjskich autobusów zostaną umieszczone hasła „Chwała Allahowi”, jako element kampanii zbierającej pomoc na ofiary syryjskiej wojny.

Islamic Relief, największa muzułmańska organizacja charytatywna w tym kraju, ma nadzieję, że będzie to pozytywny obraz islamu. Tak oklejone autobusy wyruszą na ulice Londynu, Birmingham, Manchesteru, Leicester i Bradford, brytyjskich miast o największej populacji muzułmanów. Mają zachęcać muzułmanów do szczodrości przed zaczynającym się 7 czerwca Ramadanem, miesiącem postu.

Londyński urząd komunikacji, który reguluje jakie reklamy mogą pojawiać się na autobusach, nie zawsze wydaje na nie zgodę. W 2009 roku Brytyjskie Stowarzyszenie Humanistów nie dostało zgody na hasło: „Prawdopodobnie nie ma Boga. Przestań się więc martwić i ciesz się życiem”, uznaną za obraźliwą.

Islamic Relief uważana jest za finansującą terroryzm, przez Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Z powodu obaw, że pieniądze zbierane na cele charytatywne mogą skończyć w rękach terrorystów, bank HSBC poprosił o zaprzestanie korzystania z jego usług. Wielka Brytania nie przeprowadziła w sprawie izraelskich zarzutów dochodzenia, więc Islamic Relief przeprowadziło niezależny, zlecony przez siebie audyt, który wykazał, że brak takich powiązań.

Organizacja jest także powiązana z przedstawicielami Bractwa Muzułmańskiego w Europie m.in. z Ibrahimem el-Zayatem, wieloletnim szefem Islamskiej Wspólnoty Niemiec. Jej założyciel wyrażał podziw dla Bractwa Muzułmańskiego, Hasana Al-Bany i Saida Kutba.  (j)

źródło: The Independent, Times of India, Gatestone Institute

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy