Wiadomość

Lincz w Pakistanie: 118 fanatyków aresztowanych

Lincz za bluźnierstwo na Lankijczyku w Pakistanie (zdj. Twitter)
Lincz na Lankijczyku oskarżonym o bluźnierstwo (zdj. Twitter)

118 osób aresztowano, a 800 spisano w związku z linczem, którego dopuścił się pakistański tłum na obywatelu Sri Lanki, który rzekomo dopuścił się bluźnierstwa.

W ubiegły piątek wściekli zwolennicy skrajnie islamistycznej partii Tehreek-e-Labbaik Pakistan (TLP) zaatakowali fabrykę odzieży i zlinczowali jej dyrektora zarządzającego Privanthę Kumara Diyawadanę. Następnie podpalili jego ciało. Do zamieszek i linczu doszło przez plotkę, że Kumara zbluźnił przeciwko islamowi.

O 10 rano tłum 800 mężczyzn zgromadził się przed fabryką wzburzony doniesieniami, że Kumara podarł ulotkę, plakat zapisany wersetami islamskimi i popełnił bluźnierstwo. Rozpoczęła się nagonka i poszukiwanie dyrektora, którego wypatrzono z dachu. Złapanego wleczono po ziemi, bito, skakano po nim aż do 11:28, kiedy martwe ciało podpalono. Poinformował o tym media szef policji w Pendżabie, Rao Sardar Ali Khan. Przyczyną śmierci były jednak tortury jakich doświadczył mężczyzna, złamane kości czaszki, szczęki, złamany w trzech miejscach kręgosłup.

Policję poinformowano dopiero po incydencie. By zapanować nad sytuacją policjanci z różnych posterunków musieli usunąć tłum blokujący drogę. Zostały zarejestrowane raporty wobec 800 osób w związku z popełnieniem przestępstwa terrorystycznego. 118 osób zostało aresztowanych, w tym 13 prowodyrów bestialskiego mordu. Lincz został nagrany na 160 ujęciach pod różnymi kątami, więc policja dysponuje materiałem dowodowym. Sprawcy nagrywali swoje działania na telefony komórkowe.

Czterdziestoletni Lankijczyk pracował od siedmiu lat w firmie produkującej odzież sportową, w miejscowości położonej 100 km od Lahore. Rodzina dyrektora na szczęście przebywała w ojczyźnie i nie stała się jak on celem bestialskiego ataku.

Premier Sri Lanki Mahinda Rajapaksa i parlament potępili lincz i wyrazili nadzieję, że premier Pakistanu Imran Khan doprowadzi do sprawiedliwego osądzenia sprawców i zapewni bezpieczeństwo Lankijczykom pracującym w Pakistanie.

Premier Pakistanu nazwał zdarzenie „przerażającym atakiem samosądu” i „dniem wstydu dla Pakistanu”. Zapowiedział osobisty nadzór nad sprawą.

Przeczytaj także:

Pakistan: kolejny chrześcijanin skazany na śmierć za „bluźnierstwo”

Pakistan pogrąża się w islamskim fanatyzmie

Linczowanie bluźnierców w Pakistanie zdarza się często. W 2017 roku tłum zlinczował studenta uniwersytetu, który został oskarżony o zamieszczanie bluźnierczych treści w internecie. W 2014 zabito i podpalono chrześcijańską parę oskarżoną o zbezczeszczenie Koranu.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Jak Donald Tusk debatę o imigracji zakończył

Kolejny meczet w Warszawie. Kto go buduje?

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię