Liderzy szwajcarskiej organizacji muzułmanów oskarżeni o dżihadystyczną propagandę

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Prokurator oskarżył trzech wyższych rangą członków szwajcarskiego ugrupowania muzułmanów o tworzenie i promowanie filmów propagandowych dla Al-Kaidy.

Zarzuty zostały postawione trzem członkom komitetu zarządzającego Islamską Centralną Radą Szwajcarii (ICRS), która uważa się za największa organizację islamską w kraju.

Rzecznik ICRS Abdel Azziz Qaasim Illi, który przyznał, że jest jednym z oskarżonych powiedział Reutersowi, że sprawa to „polityczne proces pokazowy”, a władze nie rozumieją istoty przekazu produkowanych filmów

W 2015 roku Rada zrobiła filmy w Syrii z jednym z głównych członków Al-Kaidy i dwa z nich umieściła na youtube. Zdaniem prokuratora stanowiły one dla członka Al-Kaidy możliwość promowania siebie i ideologii terrorystycznej. Tymczasem ICRS twierdzi, że celem filmu było przeciwdziałanie propagandzie ISIS przez wywiad z umiarkowanym przedstawicielem sunnickiej opozycji w Syrii, który dystansował się od Al-Kaidy.

W 2014 roku ICRS wyprodukowała inne propagandowe wideo, w którym Szwajcarscy muzułmanie nieśli przez krajobraz państwa białe flagi kalifatu informując przeciwne muzułmanom frakcje szwajcarskie społeczeństwa, że nigdzie się nie wybierają i zostaną w Szwajcarii na zawsze. Chociaż przekaz pod koniec mówił o pokojowej walce o prawa, to symbolika była agresywna, a biała flaga z szahadą, liwa, oznaczała miejsce przebywania dowódcy wojsk muzułmanów.

żródło: Reuters

(j)

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook