Wiadomość

Lider Al-Kaidy pochwalił muzułmanki za walkę o hidżab

Ayman Al-Zawahiri w nagraniu z 11 września 2021 (zdj. SITE Intelligence Group)
Ayman Al-Zawahiri w nagraniu z 11 września 2021 (zdj. SITE Intelligence Group)

Al-Kaida opublikowała nagranie wideo z wystąpieniem Ajmana Al-Zawahiriego, co rozwiało pogłoski o jego śmierci.

Al-Zawahiri, pojawiający się ostatnio rzadko na nagraniach wideo z przekazem dla swoich zwolenników, pochwalił indyjskie muzułmanki walczące z zakazem noszenia chusty. Jego wystąpienie to dowód, że pomimo pogłosek o jego śmierci przywódca terrorystów wciąż żyje.

W przemówieniu Al-Zawahiri docenił indyjską muzułmankę Muskan Khan, która sprzeciwiła się zakazowi noszenia chusty na głowie w szkołach, który został wydany przez południowo-zachodni stan Indii, Karnatakę. Khan przyszła do szkoły w hidżabie, a kiedy hinduscy uczniowie drwili z niej, krzyczała „Allah Akbar!” (Bóg jest wielki)! Khan nie chce respektować decyzji sądu stanowego, który w marcu podtrzymał zakaz, czym rozdrażnił muzułmańskich aktywistów. Al-Zawahiri wzywał muzułmanów w Indiach do walki z „prześladowaniami”.

Decyzja stanu opiera się na stwierdzeniu, że chusta nie jest strojem bezwzględnie wymaganym przez islam, więc nie podlega ochronie wolności religijnej i może w szkole być zakazana. Poza tym od czasu uzyskania niepodległości przez Indie w szkołach obowiązywały jednolite mundurki, więc naleganie na noszenie chust jest nowością w społeczeństwie.

Słowa Al-Zawahiriego to zagrożenie dla umiarkowanych muzułmanów, jak obawiają się komentatorzy indyjscy, którzy wskazują, że jego wtrącenie się do sprawy może podgrzać nastroje hinduskiej skrajnej prawicy. A jednocześnie cała awantura o religijne ubrania odciąga uwagę od istotniejszych problemów indyjskiej demokracji.

Wcześniejsze wideo Zawahiriego, opublikowane w rocznicę zamachów 11 września nie wspominało o fakcie przejęcia przez talibów w sierpniu Afganistanu. To wzbudziło pytania co do jego możliwej śmierci. Teraz, chociaż nie można ustalić jego miejsca pobytu, Al-Zawahiri uwiarygodnił to, że wciąż kontynuuje przywództwo w Al-Kaidzie.

Miejsce jego przebywania jest nie znane. Jedni twierdzą, że może być w Pakistanie, inni, że w Afganistanie, co podważałoby wiarygodność obietnic talibów o powstrzymaniu się od wspierania organizacji terrorystycznych.

Al-Zawahri przejął w 2011 roku przywództwo nad Al-Kaidą po śmierci Osamy bin Ladena, którego był prawą ręką. Bin Laden został zabity w ataku amerykańskich Navy SEALS w Pakistanie, gdzie się ukrywał.

Przeczytaj też o Ajmanie Al-Zawahirim w cyklu „Ideolodzy i bojówkarze dżihadyzmu

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign