Lichtenstein stawia na islamskie finanse

Lichtenstein chce zwabić bogatych muzułmanów do swoich prywatnych banków i odbudować biznes nadszarpnięty przez utratę statusu raju podatkowego.

1

28 października w księstwie liczącym 37 tysięcy mieszkańców odbyła się pierwsza islamska konferencja finansowa, której celem było ustalenie, jakie zasady należy zmienić, aby wprowadzić produkty finansowe zgodne z szariatem. Jak wykazują dane stowarzyszenia bankierów Liechtensteinu, kredytodawcy tego kraju w 2013 roku zdołali pożyczyć zaledwie 120 miliardów franków szwajcarskich (126 miliardów dolarów), gdy w 2007 roku kwota ta wynosiła 171 miliardów franków.

Lichtenstein zamierza podążyć za innymi krajami spoza tradycyjnego islamskiego obszaru finansowego, jak Wielka Brytania, RPA i Luksemburg, sięgając do sektora, który według banku centralnego Malezji do 2020 roku potroi swoje aktywa do wysokości 6,5 biliona dolarów.

„Ten sektor bardzo dynamicznie się rozwija, zarówno w zakresie emisji sukuku (obligacji finansowych zgodnych z prawem szariatu) czy sektora prywatnej bankowości”, powiedział w wywiadzie telefonicznym Fares Mourad, menadżer z Peak Values. „Słyszałem, jak bankierzy mówili, że myślą poważnie o przejściu na bankowość islamską, ponieważ nie chcą stracić takiej okazji”.

Według marcowego raportu firmy konsultingowej Knight Frank, liczba osób na Bliskim Wschodzie, które posiadają majątek o wartości co najmniej 30 milionów dolarów, wyłączając prywatne domy, wzrośnie do 2023 roku o 35% do 9498 osób. W Europie wzrost ten wyniesie 21%, a w Ameryce Północnej 20%.

Represje wobec rajów podatkowych po kryzysie finansowym w 2007-2008 roku zwiększyła nacisk na Liechtenstein, aby księstwo przyjęło globalne zasady zwalczające unikanie podatku. Rok temu, w listopadzie, przystąpiło ono do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, deklarując podpisanie umów dwustronnych o automatycznej wymianie danych bankowych z Niemcami, Francją, Wielką Brytanią, Włochami i Hiszpanią.

Bankowość prywatna jest spersonalizowaną formą zarządzania majątkiem osób o wysokich dochodach, od inwestycji w nieruchomości po przygotowanie do dziedziczenia. LGT Group, będąca prywatnym pożyczkodawcą należącą do rodziny królewskiej Liechtensteinu, w 2012 roku otworzyła oddziały na Bliskim Wschodzie i posiada biura w Dubaju i Bahrajnie.

„Mamy coraz więcej klientów, którzy szukają zrównoważonych inwestycji, w tym również produktów związanych z religią”, powiedział specjalista ds. rynku Roth-Cuony. „Chcemy zaoferować pakiet produktów skierowanych do społeczności islamskiej w Europie i poza nią”.

Według banku centralnego Malezji, instrumenty finansowe zgodne z szariatem prawdopodobnie przekroczyły 2 biliony dolarów i w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosły o ponad 17%. Ernst & Young szacuje, że sektor ten w ciągu czterech lat podwoi się do blisko 3,4 biliona dolarów aktywów.

Według danych zebranych przez Bloomberg, światowa emisja obligacji, które wypłacają zwrot z aktywów, by być w zgodzie z islamskim zakazem naliczania odsetek, wzrosła w 2014 roku o 13%, do 37,6 miliardów dolarów.
Wielka Brytania sprzedała rządowe sukuk za 200 milionów funtów (320 milionów dolarów) w pierwszej tego typu ofercie w czerwcu, podobne sprzedaże nastąpiły w ostatnim miesiącu w Hongkongu i Luksemburgu. Wielka Brytania i Hongkong oświadczyły, że chcą zostać ośrodkami islamskich finansów, choć nadal są na początku długiego procesu.

Główny doradca NBAD Securities w Abu Dhabi, Ahmed Shehada, powiedział, że aby zwabić klientów do swoich banków, Liechtenstein musiałby zaoferować produkty „nieistniejące” na Bliskim Wschodzie. Stwierdził też, że „Offshore’owe spółki celowe są coraz bardziej interesujące”.

Około 25% ze160 prywatnych bankierów przewiduje, że w 2018 roku nastąpi dwucyfrowy roczny wzrost popytu na islamskie inwestycje, głównie na Bliskim Wschodzie. Zgodnie z raportem, brak podaży papierów wartościowych zgodnych z prawem szariatu to największe wyzwanie dla wzrostu tego sektora.

2 września tego roku Bank of London and The Middle East, największy europejski pożyczkodawca przestrzegający prawa szariatu, podpisał z Bank Muamalat Malaysia porozumienie o współpracy i oferowaniu usług zarządzania islamskim majątkiem w krajach Południowej Azji. Prezes Zarządu CIMB Islamic Bank i główny menadżer sprzedaży sukuk, Badlisyah Abdul Ghani stwierdził, że na świecie brakuje takich produktów.

Klienci „nie mają możliwości odpowiedniego zarządzania islamskim majątkiem z powodu braku odpowiedniej oferty produktów”, powiedział w wywiadzie udzielonym w Kuala Lumpur. „Jednak wraz z ich bogaceniem się, coraz częściej słychać głosy zapotrzebowania na takie produkty”.

cc syty na podst. www.chicagotribune.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign