LexisNexis przeciwko szariatowi

W Stanach Zjednoczonych w ostatnich miesiącach coraz częściej słychać o wnioskach ustawodawczych zakazujących stosowania prawa szariatu. Ostatnio stanowisko zajął międzynarodowy dostawca informacji z zakresu prawa i biznesu firma LexisNexis.

W artykule umieszczonym na stronach serwisu LexisNexis streszcza dwie strony konfliktu. Dla jednych to „niekonstytucyjne prześladowanie wymierzone w określoną religię”, dla innych „to zapewnienie separacji meczetu od państwa”. Zauważa jednocześnie, że w krajach, w których wprowadzono prawo szariatu dochodzi do unieważnienia praw człowieka , a także, że zwolennicy szariatu przeciwstawialiby się użyciu Starego Testamentu w wymierzaniu kar w sądzie.

ak_sharia_lawLexisNexis krytykuje także propozycję American Bar Association (ABA, amerykańskie stowarzyszenie prawników i studentów prawa) przygotowania raportu, rekomendacji i punktów do dyskusji, by przeciwstawić się zakazowi szariatu w sądach stanowych. „Chociaż ABA zaprzecza wprowadzeniu takiego (prawa szariatu – przyp. redakcji), pomysł, że organizacja oddana rządom prawa, rozważa zajęcie stanowiska na korzyść szariatu, jest martwiący”, czytamy na stronach LexisNexis.

Zwolennicy prawa szariatu często twierdzą, że obawa przed nim jest spowodowana tym, że jest ono błędnie interpretowane. „Jednak mimo to domniemane błędne interpretacje praw szariatu skutkowały kamienowaniem kobiet na podstawie sfabrykowanych oskarżeń o cudzołóstwo, okrutnym biciem za pozamałżeńskie stosunki seksualne, chłostą kobiet za noszenie spodni, czy pozwoleniem dla muzułmanina, by mógł rozwieść się z jedną ze swoich żon przez SMS”.

Organizacja podkreśla, że wolność religii w Stanach Zjednoczonych jest ograniczona, kiedy przechodzi do działań. Przytoczony jest przypadek stanu Utah, który by dołączyć do Stanów Zjednoczonych musiał doprowadzić do porzucenia poligamii przez Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Również rząd USA nie zgodził się, by sądy stanowe polegały na Księdze Mormona w sprawach kobiet i poligamii.

„Nadszedł czas dla zwolenników szariatu, by okazali trochę tolerancji dla innych religii i być może zrewidowali nierówności jakie to prawo narzuca na tych, których prawa człowieka są przez nie łamane”, podsumowuje LexisNexis.

JW. na podst. LexisNexis

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Dzihadyści zaatakowali w Rosji

Izolacja rządu talibów już nie działa

Niemcy: czy deportacja imigrantów będzie sprawniejsza?