Kurd skazany w Turcji czeka w rzeszowskim areszcie na ekstradycję

Musa Dogan jest Kurdem tureckiego pochodzenia. Od ponad miesiąca przebywa w rzeszowskim areszcie. Grozi mu ekstradycja do Turcji, która poprzez Interpol wysłała za nim list gończy – według tego dokumentu jest terrorystą

Historia Dogana jest długa i skomplikowana. W Turcji został skazany na dożywocie. Z więzienia, gdzie był torturowany, udało mu się jednak uciec. Trafił do Szwecji, która mimo listu gończego i starań Ankary nie wydała go Turcji. Do Polski przyjechał kilka miesięcy temu, nad Wisłę przywiodła go miłość do Polki – Anny Kupiszewskiej, z którą się ożenił.

„Postanowiliśmy, że zamieszkamy w Polsce. Zaczęliśmy więc starać się o pobyt czasowy do Musy i to był początek naszych kłopotów” – opowiada Kupiszewska.

Zgodnie z przepisami osoba, która stara się o pobyt czasowy w naszym kraju, jest sprawdzana m.in. przez Straż Graniczną. Musa też został sprawdzony i okazało się, że jest terrorystą ściganym przez Interpol listem gończym wysłanym przez Turcję.

więcej Niwserwis.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Piotr S. Ślusarczyk

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Afgańczycy nielegalnie trafiają do Polski

Szwecja zaostrza kurs wobec imigracji

Choudary znowu może siać nienawiść