Kurd skazany w Turcji czeka w rzeszowskim areszcie na ekstradycję

Musa Dogan jest Kurdem tureckiego pochodzenia. Od ponad miesiąca przebywa w rzeszowskim areszcie. Grozi mu ekstradycja do Turcji, która poprzez Interpol wysłała za nim list gończy – według tego dokumentu jest terrorystą

Historia Dogana jest długa i skomplikowana. W Turcji został skazany na dożywocie. Z więzienia, gdzie był torturowany, udało mu się jednak uciec. Trafił do Szwecji, która mimo listu gończego i starań Ankary nie wydała go Turcji. Do Polski przyjechał kilka miesięcy temu, nad Wisłę przywiodła go miłość do Polki – Anny Kupiszewskiej, z którą się ożenił.

“Postanowiliśmy, że zamieszkamy w Polsce. Zaczęliśmy więc starać się o pobyt czasowy do Musy i to był początek naszych kłopotów” – opowiada Kupiszewska.

Zgodnie z przepisami osoba, która stara się o pobyt czasowy w naszym kraju, jest sprawdzana m.in. przez Straż Graniczną. Musa też został sprawdzony i okazało się, że jest terrorystą ściganym przez Interpol listem gończym wysłanym przez Turcję.

więcej Niwserwis.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Piotr S. Ślusarczyk

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Niemcy: policja walczy z przestępczymi klanami

Zamach w Wiedniu. „Służby nie są profesjonalne”

Indonezja między tolerancją a fundamentalizmem

Newsletter

Raz w tygodniu podsumowanie wydarzeń

Zapisując się zgadzasz się na naszą politykę prywatności.

Dane wykorzystujemy wyłącznie do obsługi procesu komunikacji na potrzeby wysyłania newslettera. W każdej chwili można zrezygnować z subskrybcji.

Dziękujemy za zapisanie się!

Wysłaliśmy maila z prośbą o potwierdzenie.

 

Nie zapomnij potwierdzić, w przeciwnym wypadku newsletter do Ciebie nie dotrze.