Kumbria (Cumbria). Anglia Północno-Zachodnia. 17-latka ukarana śmiercią za to, że kultywowała zachodni styl życia.
16 listopada 2012 prasa brytyjska poinformowała, że Alesha Ahmed nie otrzyma kary za włamanie. Alesha skorzystała z programu ochrony świadka w szeroko opisywanej historii morderstwa jej siostry Shafilei Ahmed. 17-letnią Shafileę (Shafi) rodzice ukarali śmiercią, bo sprzeciwiała się islamskim zwyczajom i chciała żyć w stylu zachodnim. Zwłoki poćwiartowano i wyrzucono do rzeki.
Alesha Ahmed prawie przez 7 lat ukrywała rodzinną tajemnicę morderstwa. Dzięki jej zeznaniom ponownie zbadano sprawę zaginięcia jej siostry i aresztowano winnych w tym roku. Sąd wyświetlił okoliczności „honorowego zabójstwa”, którego Alesha była świadkiem i zrezygnował z jej uwięzienia za organizowanie rabunku w domu jej rodziców z uwagi na jej pomoc w śledztwie i traumatyczne przeżycia.
Shafilea Ahmed urodziła się w Bradford, a jej brytyjski paszport przyczynił się do jej zguby. Stał się bowiem częścią kontraktu zawartego przez jej rodziców z rodzicami Rafakata, który „pragnął poślubić kobietę z brytyjskim paszportem”. Nie przeszkadzało mu, że kuzynki nigdy nie poznał, bo to nie ona była głównym celem.
Shafilea została zmuszona do podróży samolotem do Pakistanu, rodzice do jej napoju dodali narkotyk.
Podczas jazdy samochodem do wioski, znajdującej się dwie i pół godziny od Islamabadu, w dystrykcie Gujrat, prowincja Pundżab, otrzymała serię propozycji małżeństwa. Okazywano jej zdjęcia potencjalnych zalotników. Napięcie rosło, kiedy odrzuciła wszystkie propozycje.
Wioska Uttam, do której ją zabrali rodzice różniła się bardzo od jej rodzinnego Warrington. Do wioski jechało się mijając sklepy z bronią AK-47. Uttam jest pokojową wioską, uprawia się tam pszenicę.
Matka Shafilei – Farzana (czyt: far-zana), 48 lat i jej mąż Iftikhar Ahmed, lat 51, nie kryli się z tym, że chcą dla niej męża z Pakistanu. Farzana i Iftikhar są muzułmanami sunnickimi i kuzynostwem pierwszej krwi, którzy mieszkali obok siebie i w dzieciństwie zostali sobie zaślubieni w zaaranżowanym małżeństwie – Rishta. Wyjaśnienie mieszkańca Karachi: „Rishta jest słowem z języka Urdu (oficjalnego języka w Pakistanie) i oznacza „związek”. Jeżeli rodzice lub krewni mówią, że mają dla ciebie rishta oznacza to, że wybrali dla ciebie żonę/męża)”.
Wuj Imtiaz Ahmed, z wioski Uttam : „Jego ojciec (ojciec Rafakata) szukał dla niego okazji do wyjazdu do Wielkiej Brytanii.
„W tych wioskach zawsze żenimy się z członkami rodziny.” Ahmed wyjaśnił: „Nie jestem za zmuszaniem nikogo do małżeństwa, jeżeli ktoś tego nie chce, ale w naszej rodzinie dzieci zawsze respektowały nasze decyzje. Są w naszym centrum uwagi więc uszanują naszą decyzję”.
Imtiaz jest rolnikiem i uprawia rodzinne pola pszenicy, podczas gdy reszta rodziny wyemigrowała do Wielkiej Brytanii. Dzień przed wywiadem wziął udział w pogrzebie dalekiego krewnego, który został zamordowany jak spał na dachu swojego domu i był ofiarą rywalizacji gangów.
Shafi odmówiła poślubienia 10 lat starszego kuzyna. Rodzice zabrali jej paszport a ona sama miała pozostać w Pakistanie do czasu zajścia w ciążę. Prawdopodobnie tylko gdyby zaszła w ciążę mogła wyjechać z powrotem do Anglii. Dziewczyna próbowała popełnić samobójstwo, wypiła wybielacz. Wówczas rodzice postanowili wrócić razem z nią.
Po powrocie Shafi od razu trafiła na intensywną opiekę w szpitalu. Miała uszkodzenie krtani i wymagała ciągłej opieki. Kiedy inny pacjent spytał ją dlaczego wypiła wybielacz odpowiedziała: „Ty nie wiesz co oni mi tam zrobili”.
Shafi spędziła w szpitalu 4 miesiące i, ponieważ nie mogła jeść, schudła 12 kilogramów.
Młodsza siostra Shafi – Mevish powiedziała przyjaciółce, że jej matka zakazała jej opiekować się siostrą i kazała przestać karmić ją, twierdząc, że nie chce aby przeżyła. Ale Mevish, obecnie w wieku 22 lat, w sądzie kryła rodziców.
W trakcie śledztwa ujawniono list, który napisała do przyjaciółki, która chciała wiedzieć co się stało z Shafi. Mevish pisała: „Chciałabym nigdy nie zobaczyć tego co widziałam, ale to zobaczyłam”, „to samo przytrafi się mnie”. W sądzie zaprzeczała aby to były listy o śmierci. Stwierdziła, że to był wynik twórczego pisania (oryg. „free writing„), „fikcja”. Zaprzeczyła też aby groziła przyjaciółce w 2008 roku i że potraktowała ją agresywnie. Umówiła się na spotkanie w parku i zażądała od przyjaciółki kartek z pamiętnika mówiących o tym jak wyznała jej morderstwo siostry. Kiedy ta odmówiła, twierdząc, że jest to jej pamiętnik Mevish złapała jej rękę i przydusiła do ściany mówiąc „jeżeli chcesz ze mną pogrywać ja dla ciebie rozpocznę grę piekielną”.
Oprócz Mevish rodziców w sądzie wspierał sym Junyad. Twierdził, że Shafilea zasłużyła na to co ją spotkało.
Shafilea zniknęła ze szkoły 11 września 2003 roku. Po ok. tygodniu szkoła zawiadomiła policję. Kiedy jednak detektywi stwierdzili, że przestała leczyć gardło zaczęli podejrzewać morderstwo. W lutym 2004 roku odnaleziono szczątki Shafilei w rzece Kent (Cumbria) w takim stanie, że patolog nie mógł określić przyczyny zgonu.
Policję zainteresowały wiersze Shafilei, zwłaszcza „I Feel Trapped”, który napisała w stanie przygnębienia. Dała w nim ujście swoim emocjom pisząc o tym jak bardzo czuje się ignorowana przez rodziców i jak życie jest beznadziejne oraz, że przez napięcia w rodzinie musiała kilka razy uciekać z domu.
Więcej na: kujawy.com.pl