Korporacje przyjazne muzułmanom czy obawiające się pozwów?

muzułmanie w pracy
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Coraz więcej amerykańskich pracodawców próbuje sprawić, by muzułmanie czuli się akceptowani i bezpieczni w pracy. Firmy tworzą miejsca do modlitwy dla muzułmanów, grupy dyskusyjne na temat religii i imprezy integracyjne bez alkoholu.

Cała sprawa ma wymiar praktyczny, ponieważ menedżerowie chcą zatrzymać utalentowanych pracowników, ale też boją się pozwów sądowych. Podczas gdy muzułmanie stanowią 1% amerykańskiej populacji, złożyli aż 40% skarg do Amerykańskiej Komisji Równych Szans Zatrudnienia (EEOC). Sprawy są różnorodne, włączając w to takie kwestie jak to, czy muzułmanin może być zwolniony z pracy np. w restauracji, jeżeli odmówi podawania wieprzowiny czy alkoholu. Co więcej sądy w tych ostatnich przypadkach orzekają, że pracodawca nie ma prawa go zwolnić. Czasami jednak po prostu są to skargi, że koledzy w pracy nazywają ich „terrorystami” lub „Bin Ladenami”.

Przedstawiciele islamistycznej Rady Stosunków Amerykańsko-Islamskich (CAIR) twierdzą, że atmosfera w pracy jest toksyczna i problemem są podstawowe prawa takie jak wyznawanie religii. Skargi dotyczą także niemożliwości zmiany rozkładu pracy, tak żeby można było pójść do meczetu. A w ubiegłymi miesiącu nowojorska policja zawiesiła funkcjonariusza, który nie chciał zgolić brody.

EEOC uważa, że pracodawca powinien spełnić rozsądne wnioski pracowników co do tworzenia miejsc praktyk religijnych, a sądy przyjmują stronę pracowników kiedy chodzi o religijne stroje i zarost na twarzy.

To zmiana w podejściu, bo dawniej muzułmanie, którzy chcieli modlić się kilka razy dziennie w pracy czy chodzić w chuście obawiali się, że ich możliwość awansu będzie ograniczona. Wśród przyjaznych muzułmanom firm należy wymienić PriceWaterhouseCoopers, JPMorgan Chase & Co czy Accenture. Firmy te albo zezwalają na modlitwy albo dowożą pracowników do meczetów, tudzież nie organizują imprez z alkoholem i dostosowują kalendarz firmy tak, żeby nie kolidował z islamskimi świętami. (j)

źródło: Bloomberg

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze