Komu przeszkadzają gołe piersi Junony?

Junona, G.E. Schroder

Szwedzki parlament usunął obraz przedstawiający Junonę autorstwa barokowego artysty Georga E. Schrödera, żeby nie urażał uczuć muzułmanów.

Junona, G.E. Schroder

Junona, G.E. Schroder

Przedstawiona na obrazie rzymska bogini Junona z nagimi piersiami została wyrzucona z sali obiadowej szwedzkiego parlamentu Riksdagu przez wicemarszałka Susanne Eberstein, z partii socjaldemokratycznej. Przedstawiciel Riksdagu odpowiadając na pytania dziennikarzy twierdzi, że jest to normalna procedura wymiany obrazów od czasu do czasu,

Jednak informator z parlamentu proszący o anonimowość powiedział, że posłowie dokonali tej zmiany z uwagi na gości zagranicznych, zwłaszcza tych z krajów muzułmańskich.

Mustafa Aga, ambasador turecki

Mustafa Aga, ambasador turecki

Erbstein z kolei podkreśla, że usunęła obraz ze względu na swoje poglądy: „Myślę, że to sprawa bardziej feminizmu. To męczące [patrzeć] na gołe piersi kobiety, kiedy siedzę na oficjalnych kolacjach z zagranicznymi gośćmi”.  Tłumaczenia te brzmią dziwnie, jeżeli wziąć pod uwagę, że Junona to opiekunka życia kobiet, w tym życia seksualnego i macierzyństwa.

Co ciekawe autor dzieła Georg E. Schröder poza Junoną malował także portrety tureckich ambasadorów w Szwecji i im „sprośna” sztuka Szweda jakoś nie przeszkadzała.

AX na podst. The Local

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Wilders wygrał wybory, ale czy będzie rządzić?

Czerwono-zielony sojusz w Polsce?

Muzułmanie i Palestyna: wybiórcze współczucie