Kolejny konflikt może wybuchnąć wokół Algierii

Algieria była do tej pory państwem, które skupiało się bardziej na zwalczaniu grup terrorystycznych wewnątrz kraju, ale rosnące zagrożenie ze strony terrorystów wokół jej granic może spowodować, że porzuci ona wieloletnią strategię nieinterweniowania militarnie na zewnątrz, ostrzegają analitycy Stratfor.

Po wojnie domowej w latach 90-tych i zniszczeniu Zbrojnej Grupy Islamskiej GIA, Algieria koncentrował rozwój swoich sił militarnych na zapewnieniu bezpieczeństwa wewnętrznego wobec zagrożenia terroryzmem. Islamiści, którzy dzisiaj atakują Algierię chronią się przed antyterrorystycznymi kampaniami wojska w Mali, Nigrze i Mauretanii.

Teraz na przeszkodzie w asertywnych działaniach militarnych stoją czynniki wewnętrzne, jak wybór sukcesji dla schorowanego prezydenta Abdela Aziza Boutefliki. Kiedy jednak negocjacje pomiędzy elitami polityki, wojska i biznesu się skończą, nowy prezydent może podjąć działania poza granicami kraju. (j)

Źródło: Stratfor

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Jak Donald Tusk debatę o imigracji zakończył

Kolejny meczet w Warszawie. Kto go buduje?

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię