Kolejne morderstwo islamistów w Bangladeszu: redaktor pisma dla gejów

Redaktor pisma dla gejów i jeden z publicystów zostali zamordowani maczetami przez napastników, którzy wdarli się do ich mieszkania w Dhace, stolicy Bangladeszu. Odpowiedzialność wzięło na siebie Państwo Islamskie. Nikogo nie aresztowano.

Morderstwa nastąpiły kilka dni po zabiciu maczetami nauczyciela anglistyki na uniwersytecie w Dhace, który krytykował islamistów. Kilka tygodni temu posiekany maczetami i zastrzelony został student, który wyrażał w Internecie poglądy ateistyczne. W zeszłym roku zabitych zostało w Bangladeszu czterech znanych ateistycznych blogerów. Byli oni na liście 84 takich blogerów, sporządzonej w 2013 przez islamistów i masowo rozpowszechnianej. Większość morderców nie została zatrzymana.

Bangladesz jest konstytucyjnie krajem świeckim ale ze specjalnym statusem islamu, a 96% jego ludności to muzułmanie.(g)

Źródło BBC

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom

Pakistan pogrąża się w islamskim fanatyzmie