Kino Bliskiego Wschodu 5.Festiwal Filmu Świata Ale Kino

[Informacja Prasowa] Kanał filmowy ale kino! oraz Agencja Promocji Mañana już po raz piąty zapraszają na festiwal FILMY ŚWIATA ALE KINO! Pokazy odbędą się w dniach 19-29 listopada, w największych miastach w Polsce (Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Krakowie).
Wśród 19 filmów znajdzie się 5 obrazów z Bliskiego Wschodu, w tym zdobywca Złotego Lwa na zakończonym niedawno najstarszym festiwalu filmowym świata w Wenecji.

libanLIBAN – PREMIERA POLSKA

Lebanon reż. Samuel Maoz; Izrael 2009
MFF Wenecja 2009 – Złoty Lew
MFF Toronto 2009

W maju 1982 roku skończyłem 19 lat. Życie było piękne. Byłem zakochany. Wtedy powołano mnie do wojska. Przydzielili mnie jako strzelca do czołgu i jako jeden z pierwszych miałem przekroczyć granicę z Libanem. To miała być jednodniowa misja, która zamieniła się w podróż do piekła. Wcześniej nie zabijałem, wtedy stałem się maszyną do zabijania. / Samuel Maoz

„Liban” Samuela Maoza to historia bardzo osobista, oparta na wspomnieniach reżysera, próbującego zerwać z demonami wojny, w której uczestniczył jako niespełna dwudziestolatek.

Film opowiada o czterech młodych mężczyznach, którzy nigdy nie mieli do czynienia z przemocą, a nagle zostają zmuszeni do zabijania ludzi. To film o przetrwaniu w obliczu namacalnego strachu przed śmiercią w sytuacji, w której konflikt pomiędzy podstawowymi instynktami i ludzką świadomością domaga się swoich ofiar.

Podczas 5. Festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO! odbędą się tylko dwa pokazy tego filmu:
24 listopada g. 18:30 – kino Muranów
25 listopada g. 21:00 – Kinoteka

about-ellyCO WIESZ O ELLY? – PREMIERA POLSKA

(About Elly) • reż. Asghar Farhadi • Iran 2009 • 119’
MFF Berlin 2009 — nagroda za reżyserię
irański kandydat do Oscara

Grupa przyjaciół ze studiów organizuje wspólny weekend nad morzem. Z pozoru niewinne kłamstwo, jakie ma miejsce na początku wyprawy, okazuje się tragiczne w konsekwencjach. Farhadi w mistrzowski sposób buduje swój psychologiczny dramat, odkrywając warstwa po warstwie prawdę o bohaterach.

wrong-rosaryINNA MODLITWA

Wrong Rosary • reż. Mahmut Fazil Coşkun • Turcja 2009 • 90’
MFF Rotterdam 2009 – Nagroda Tygrysa
MFF Linz 2009 — nagroda główna
MFF Istanbul 2009 – nagroda dla najlepszego reżysera
MFF Karlove Vary 2009

Debiutujący za kamerą Coşkun okrzyknięty został jednym z największych talentów tureckiej kinematografi i. Inna modlitwa to historia miłości niemożliwej, uczucia między duchownym islamskim, a jego sąsiadką chrześcijanką, dziejąca się we współczesnym, wielokulturowym Istambule.

ce8cd013e5fff5aKABULI KID – PREMIERA POLSKA

reż. Barmak Akram • Afganistan /Francja 2008 • 97’
MFF Wenecja 2008
MFF Toronto 2008

Afganistan. Współczesny Kabul, jakiego nie znamy (bez obecności wojny), w którym życie toczy się normalnym, zwykłym rytmem. Taksówkarz Khaled przemierza ulice miasta. Do samochodu wsiada kobieta z sześciomiesięcznym chłopcem. Jej twarz zasłania burka. Gdy dojeżdżają na miejsce, kobieta wysiada, zostawiając dziecko… Nie wiadomo kim była, ani jak ją odnaleźć.

no-one-knows-about-persia-001NIKT NIE ROZUMIE PERSKICH KOTÓW – PREMIERA POLSKA

(No One Knows About Persian Cats) • reż. Bahman Ghobadi • Iran 2009 • 106’
MFF Cannes 2009 – Nagroda Specjalna Jury

Bahman Ghobadi (Czas pijanych koni, Półksiężyc), w swym najnowszym fi lmie, pokazuje podziemną scenę muzyczną Teheranu, undergroundowe środowisko rockowych i heavy metalowych zespołów, których istnienie w Iranie jest zakazane.

Więcej o festiwalu na www.alekino.pl oraz www.manana.pl
Organizatorami festiwalu są kanał filmowy ale kino! oraz Agencja Promocji Mañana.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Francja: „islamizacja” czy „islamofobia” ?

Niemcy: narasta zagrożenie islamskim terroryzmem

Szwecja: gangi nie odpuszczają