Kierownictwo tureckiego opozycyjnego dziennika w Turcji aresztowane

Władze tureckie aresztowały 9 osób z kierownictwa świeckiego, opozycyjnego dziennika ” Cumhuriyet”, jednego z niewielu pozostałych jeszcze głosów opozycji w Turcji. Od nieudanego zamachu stanu w lipcu władze, korzystając z uprawnień stanu wyjątkowego, zamknęły 170 gazet, stacji telewizyjnych i radiowych i portali internetowych, pozbawiając pracy 2500 dziennikarzy.

Aresztowani pozostają również przywódcy trzeciej co do wielkości opozycyjnej parti HPD, uważanej za pro-kurdyjską, a przez władze – za wspierającą kurdyjskich terrorystów. Aresztowanych jest, wg różnych doniesień, 9-11 osób z kierownictwa tej partii, ale w ciągu ostatniego roku aresztowano też około tysiące jej członków i działaczy.

W sumie po nieudanym zamachu stanu zwolniono w Turcji z pracy około 110 tysięcy osób, w tym nauczycieli, policjatnów i urzędników państwowych, a około 35 tysięcy przebywa w areszcie. Prezydent Erdogan chce przywrócenia kary śmierci.

Zaniepokojenie aresztowaniami dziennikarzy i przywódców HPD wyraziiło wielu europejskich i amerykańskich polityków, bez żadnego efektu. (g)

Źródło: Reuters

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom