Katastrofalne warunki w ośrodkach dla imigrantów w Libii

Organizacja Human Rights Watch opublikowała raport na temat ośrodków dla imigrantów w Libii, utrzymywanych za pieniądze Unii Europejskiej. Do ośrodków kierowane są osoby, które zawrócono na morzu na libijskich wodach, gdy próbowały płynąć do Europy. Według raportu w ośrodkach nie tylko brak żywności i lekarstw ale dochodzi do pobić, przemocy seksualnej i wykorzystywania pracy więźniów przez strażników.

W ośrodkach dla imigrantów w Libii przebywa 8-10 tysięcy osób, dwukrotnie więcej niż w kwietniu ubiegłego roku. Dzięki rprowadzonemu przez IOM (International Organization for Migration) programowi dobrowolnych powrotów, do Libii odesłano około 30 tysięcy osób.

W ciągu pierwszych 16 dni bieżącego roku do Europy dopłynęło ponad 4 tysiące osób, dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym. (g)

Źródło: theguardian.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Grzegorz Lindenberg

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Jaki ekstremizm grozi Niemcom?

Francja: imigrant zabił, ale uniknie kary

Szwecja: świetne wyniki szkoły dla imigrantów