Telewizja TVN przepytała kandydatów na prezydenta m. in. w kwestiach związanych z tematyką islamu. Oto wyniki wywiadów.
Pierwszym i chyba najistotniejszym pytaniem, była kwestia członkostwa Turcji w Unii Europejskiej. Podczas gdy Zachód zastanawia się, czy wspierająca Iran Turcja jest wiarygodnym partnerem dla NATO, nasi politycy zatrzymali się na poglądach sprzed dwóch lat. Wbrew opinii większości Europejczyków, którzy znają problem “od kuchni” nawet Jarosław Kaczyński opowiada się za Turcją, podobnie jak i drugi faworyt wyborów – Bronisław Komorowski. Jedynym kandydatem, zdecydowanie przeciwnym temu pomysłowi, jest Janusz Korwin-Mikke. Pozostali, mniej lub bardziej pokrętnie, uzasadniali potrzebę przyjęcia Turcji na łono wspólnoty, na szczęście zwykle stawiając pewne warunki. Być może politycy zdają sobie sprawę, że decyzja o członkostwie Turcji w UE nie zapadnie w naszym kraju.
Czy Turcja powinna zostać członkiem UE?
Bronisław Komorowski – TAK
Bliższe powiązanie Turcji z Unią Europejską wydaje się naturalne. Przed wszystkimi krajami członkowskimi stoi jednak pytanie – jak głębokiemu zacieśnieniu mają ulec relacje Stambułu i Brukseli? Na członkostwo Turcji w Unii wciąż sceptycznie zapatrują się Francja i Niemcy – dwa kraje będące filarami integracji europejskiej. Polska od wielu lat jest przychylna akcesji Turcji do Unii i tak pozostanie, jednak ta decyzja i termin jej realizacji musi być przedmiotem zgody wszystkich krajów członkowskich.
Jarosław Kaczyński – TAK
Polska jak najbardziej sprzyja rozszerzeniu Unii Europejskiej. Jednak państwa, które przystępują do Unii, powinny być odpowiednio przygotowane.
Grzegorz Napieralski – TAK
Nasz kraj, z racji swojego położenia geopolitycznego, doświadczeń historycznych oraz kultury, jest w bardzo uprzywilejowanej pozycji. Może i powinien być krajem łączącym Wschód z Zachodem. Powinniśmy propagować idee mówiące, że różnorodność stanowi siłę UE, że ubogaca to jej kulturę i społeczeństwo, a także przynosi niewspółmierne korzyści ekonomiczne. Nadarza się dziś, niespotykana dotychczas w dziejach Europy, szansa zintegrowania całej Europy pod jednym wspólnym władztwem – i tej okazji nie powinniśmy zmarnować. Pytaniem otwartym pozostaje oczywiście, kiedy to powinno nastąpić. I nie wydaje się, że mogłoby to być szybko.
Waldemar Pawlak – TAK
Jednak nie w najbliższej perspektywie. Po spełnieniu warunków uwzględniających m. in. interes Polski i UE.
Andrzej Olechowski – TAK
Turcja może być ważnym elementem Unii, podobnie jak jest istotną częścią NATO, wszelako pod warunkiem spełnienia warunków politycznych i cywilizacyjnych, które stawiane były innym krajom aspirującym do UE. Jestem przeciwny nadzwyczajnym przywilejom dla Turcji, zwłaszcza łagodniejszym kryteriom w dziedzinie praw człowieka.
Andrzej Lepper – TAK
Byłoby dobrze, aby zacierać różnice i konflikty narodowościowe oraz religijne.
Janusz Korwin-Mikke – NIE
Przyspieszyłoby to islamizację Niemiec. A w ogóle, to Turcja nie leży w Europie.
Marek Jurek – TAK/NIE
Polityka europejska wobec Turcji nie jest kwestią otwartą, ale częścią zobowiązań podjętych przez Wspólnotę Europejską przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. Nie do nas należy ich rewizja. Powinniśmy być zarówno świadomi kulturowej odrębności Turcji od Europy, jak i jej związków z Europą. Turcja jest krajem sprzymierzonym z nami w NATO, a także pomostem Unii Europejskiej do Gruzji i Armenii – krajów, którym należy otworzyć perspektywę europejską. Turcja jest też krajem o strategicznym dla Europy znaczeniu energetycznym, jako kraj tranzytowy importu surowców energetycznych z Morza Kaspijskiego.
Bogusław Ziętek – TAK
Kornel Morawiecki – TAK
W kwestii bezpieczeństwa jedynie Andrzej Lepper uznał, że Polscy żołnierze nie powinni angażować się w zagraniczne misje. W kwestii zaangażowania Polski w konflikty w Afganistanie i Iraku zdania były podzielone, przeważały jednak głosy sceptyczne. Szczegółowe wypowiedzi przeczytać można tutaj.
Co ciekawe, ankietę wypełniło 75tys. osób – wśród nich zdecydowanym wygranym, z 38,1% głosów, jest właśnie jedyny przeciwnik Turcji w UE, Korwin-Mikke.
Ankietę rozwiązać można na stronie www.test-wyborczy.pl
opr. GeKo