Ocenzurowano „Jak islam hamuje postęp i zagraża społeczeństwu…”

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Wydawnictwo Random House nie wyda książki Thilo Sarrazina, na którą wcześniej podpisało umowę.

Thilo Sarrazin zawarł w listopadzie 2016 roku umowę z wydawnictwem Random House na wydanie swej następnej książki na podstawie dziesięciostronicowego streszczenia jej planowanej treści. Wydawnictwo otrzymało gotowy manuskrypt w lutym tego roku. W maju przyszła wiadomość: Random House wycofuje się z umowy i nie wyda książki.

Tytuł książki miał brzmieć: „Feindliche Übernahme – wie der Islam den Fortschritt behindert und die Gesellschaft bedroht” („Wrogie przejęcie – jak islam hamuje postęp i zagraża społeczeństwu”). Według niemieckiej gazety „Bild” w środowisku wydawców panują obawy, że książka może podburzać siły wrogie islamowi. Takie uzasadnienie brzmi jednak nieprzekonująco. Wydawnictwo, które podpisuje umowę z Sarrazinem, dobrze wie, na co się decyduje.

Sarrazin jest autorem największego sukcesu wydawniczego w powojennych Niemczech. Jego książka „Deutschland schafft sich ab: Wie wir unser Land aufs Spiel setzen” (Niemcy likwidują się same: Jak wystawiamy nasz kraj na ryzyko) sprzedała się w 1,5 miliona egzemplarzy. Mogło by się wydawać, że takie liczby przekonają najbardziej sceptycznego wydawcę, stanowiąc gwarancję sukcesu finansowego. Nowa książka o islamie najprawdopodobniej też stałaby się bestsellerem. Ale inne względy wydają się teraz dla Random House ważniejsze. Co sprawiło, że wydawnictwo w ostatniej chwili wycofało się z umowy, przysparzając sobie negatywnej reklamy? Czy istnieją względy ważniejsze, niż wolność wypowiedzi?

Sarrazin był członkiem zarządu niemieckiego banku centralnego, a także członkiem partii SPD. Książka „Niemcy likwidują się same„ kosztowała go utratę wszystkich pełnionych funkcji. Jednak sami Niemcy pokazali, że książka się im podoba. Tym samym Sarrazin ujawnił, jak duża przepaść dzieli elity od zwykłych obywateli. Być może dlatego ściąga na siebie gniew owych elit.

Nowa książka miała się ukazać w sierpniu tego roku. Odstąpienie od umowy jej wydania może oczywiście zniechęcić innych autorów, noszących się z zamiarem napisania podobnych książek. To zamach na otwarte i wolne społeczeństwo powodujący, że wszystkie odświętne przemowy zmieniają się w kpinę.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Hans Rustad

Rolka, na podst. www.document.no

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook