Islamofobia? Muzułmanin atakował meczety w Birmingham

Na trzy lata i dziewięć miesięcy skazał sąd w Birmingham (Wielka Brytania) 34-letniego Armana Rezazadeha, który w marcu powybijał młotem szyby i zniszczył drzwi w pięciu meczetach i madrasach w rejonie Birmingham. Według sędziego jego motywem była „nienawiść religijna”; śledztwo w sprawie ataków prowadzone było przez policję antyterrorystyczną jako dotyczące „zbrodni z nienawiści”.

Skazany jest szyitą, a wszystkie zaatakowane obiekty były sunnickie. Oskarżony twierdził, że przez ataki chciał wskazać na „fałszywą wiarę”. Według prokuratora, w noc poprzedzającą ataki Rezazadeh pił alkohol z okazji szyickiego święta. (g)

Źródło: BBC

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom