Podczas gdy cały świat jednoczy się w walce o położenie kresu pandemii COVID-19, inna plaga nadal rozprzestrzenia się niesłabnąco, siejąc śmierć i zniszczenie. Jest jednak niewielu chętnych, by nazwać to zjawisko po imieniu, nie mówiąc już o konfrontacji z jej śmiercionośnym przesłaniem zniszczenia.
Mam na myśli „islamistyczny terroryzm”, formę śmiercionośnej przemocy stosowanej przez część społeczności muzułmańskiej, która postrzega niemuzułmanów lub „kuffar” jako swoich przeciwników, jeśli nie wrogów. Uważają, że status ten został ustanowiony przez islamskie prawo szariatu i znajduje uzasadnienie we fragmentach Koranu i w przykładzie samego proroka Mahometa.
W zeszłym tygodniu islamscy terroryści należący do nigeryjskiej grupy dżihadystów Boko Haram zaatakowali i ścięli głowy tymczasowym robotnikom rolnym podczas rzezi, która wstrząsnęła krajem. „Znaleźliśmy 43 zwłoki zamordowanych, oraz sześć osób z poważnymi obrażeniami” – cytuje miejscowych agencja AFP. Wcześniejsze raporty ONZ podawały liczbę 110 zabitych.
Jeżeli nie możemy się zgodzić na nazwanie tych muzułmanów, których pociąga terroryzm napędzany islamem, „islamistycznymi terrorystami”, to już przegraliśmy.
W Mozambiku dżihadyści związani z ISIS ścięli głowy 50 osobom, podczas gdy w zeszłym roku cały rząd Mali, w tym premier, musiał ustąpić, ponieważ islamscy terroryści powiązani z Al-Kaidą zrezygnowali z porozumienia z 2015 roku, co doprowadziło do fali zniszczenia w tym kraju.
28 listopada w Indonezji, największym islamskim kraju świata, „podejrzani bojownicy” zabili czterech chrześcijan; jednego z nich ścięli i spalili ich dom. Rzecznik krajowej policji, Awi Setiyono, zacytował świadka, który powiedział, że „10 bojówkarzy powiązanych z grupą terrorystyczną ścięło głowę jednej ofierze i poderżnęło gardła pozostałym na wyspie Sulawesi”.
Nie można też pominąć Afganistanu, gdzie od trzech dekad sieją terror talibowie, ISIS i Pakistan. W niedzielę kraj ten był świadkiem podwójnych zamachów samobójczych, w których zginęły 34 osoby, a wiele osób zostało rannych.