Islamiści zagrażają Szwecji

| 14 komentarzy|
image_pdfimage_print

Szef szwedzkiego wywiadu Anders Thornberg ostrzegł, że największe zagrożenie dla bezpieczeństwa Szwecji płynie z obecności w kraju około 200 islamistów.

Są to w większości młodzi ludzie, którzy zradykalizowali się podczas wojny w Syrii i mogą zaangażować się w akcje terrorystyczne. Szwecja przez dłuższy czas trzymała się na uboczu sceny międzynarodowej nie angażując się w konflikty, unikając nawet udziału w obu wojnach światowych, które przetoczyły się przez Europę. Jednak jej zaangażowanie w Afganistanie i w Mali uczyniły z niej potencjalny cel dla terrorystów, twierdzi Thornberg, który ma za sobą przeszło 20 lat służby w SAPO. „Mówimy tutaj o kilkuset osobach, które popierają akty terroryzmu albo mają środki i chęci, aby takie ataki przeprowadzić w samej Szwecji lub na jej terenie opracować plany ataków na cele w krajach ościennych”, powiedział. Dodał, że przez ostatnie dwa lata było więcej zradykalizowanych Szwedów walczących w Syrii niż przez ostatnie dziesięć lat we wszystkich innych konfliktach razem wziętych.

sapoKilka krajów zachodnich obawia się zagrożenia związanego z powrotem do kraju młodych ludzi, którzy przeszli szkolenia terrorystyczne i walczyli w wojnie domowej w Syrii po stronie rebeliantów, niejednokrotnie powiązanych z Al-Kaidą. “Jest to duże zagrożenie – mówi Thornberg. – Nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś takiego”.

Szef SAPO powiedział, że na przestrzeni ostatni 4 lat „dwa lub trzy” zamachy zostały udaremnione. Około 80 Szwedów walczyło w Syrii w grupach zainspirowanych lub związanych z Al-Kaidą. Około 20 z nich zginęło, ale niektórzy wracali do Szwecji na rekonwalescencję i leczenie ran lub na odpoczynek. „Obserwujemy nową sytuację. W przeszłości były różne grupy, które teraz zjednoczyły się wobec wspólnego celu w Syrii. Są to imigranci w pierwszym, drugim i trzecim pokoleniu, młodzi mężczyźni, z których część miała kłopoty w szkole, niektórzy są pomniejszymi przestępcami, a część to totalnie przedtem niewinna młodzież”.

Największe zamieszki w Szwecji, rok temu, rzuciły nowe światło na próby zintegrowania przez kraje skandynawskie rekordowej liczby imigrantów oraz stanowiły wyzwanie dla ich tradycyjnej polityki otwartych drzwi. Po tych wydarzeniach antyimigracyjna partia Sverige Demokraterna osiągnęła 10% głosów, najlepszy wynik w swojej historii, zwyciężając w wyborach do parlamentu europejskiego.

Severus-Snape, na podst news.yahoo.com

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook