W komisji do spraw przeciwdziałania antymuzułmańskiemu rasizmowi zasiądą dwie osoby mające związki z organizacjami islamistycznymi, które były lub w części są pod obserwacją Urzędu Ochrony Konstytucji BfV (niemiecki odpowiednik ABW).
Komisja, jak pisze „Die Welt” ma w ciągu najbliższego roku pracować nad zaleceniami do walki z antymuzułmańskim rasizmem. Tymczasem śledztwo niemieckiej gazety pokazuje, że Lydia Nofal i Mohamad Hajjaj z organizacji Inssan byli aktywni w innych organizacjach, z których część uznawana jest za islamistyczne.
„To nie moja ręka!”
Hajjaj był w 2014 roku cytowany jako szef stołecznego oddziału Palestyńskiej Społeczności w Niemczech (PGD), która zdaniem berlińskiej administracji i hamburskiego oddziału BfV skupiała zwolenników terrorystycznej organizacji Hamas. Hajjaj wypiera się aktywnych związków, jednak „Die Welt” przedstawia email, w którym autoryzuje on tamtą wypowiedź z maila PGD.
Lider Inssan wypiera się też udziału w jednej z demonstracji organizowanych przez PGD, kiedy to wypowiadał się dla tureckiej gazety. Ma to być pomyłka. „Znam Muhammada Hajjaja wymienionego tam. Jednak ja jestem Mohamad Hajjaj”, prostuje aktywista. Dziennik skonfrontował go więc z jego zdjęciem z tego protestu. Spowodowało to zmianę linii obrony i tłumaczenie, że ten protest nie był organizowany przez PGD. Tu jednak dziennikarze dysponowali ulotkami PGD zapraszającymi na to wydarzenie.
To nie jedyna podejrzana organizacja w życiorysie Hajjaja. Jest nią też Teiba Cultural Center, gdzie według dokumentów jest wciąż wiceprzewodniczącym. Ośrodek ten wymieniany jest przez berliński BfV w raporcie z 2016 roku pod hasłem „islamistyczne stowarzyszenia zarządzające meczetami”. Hajjaj odmawia komentarza w sprawie jego aktualnych związków z centrum kulturowym.
Sama Inssan była także pod obserwacją BfV, a w 2017 niektóre osoby z tej organizacji zostały określone przez berlińską administrację jako posiadające związki z Islamskim i Kulturowym Centrum w Berlinie, uważanym przez BfV za „miejsce spotkań sympatyków Hamasu”. Budynek dla Inssan w dzielnicy Neukölln sfinansował nie kto inny, jak Ibrahim El-Zayat, założyciel i wieloletni lider Islamische Gemeinschaft des Deutschland, organizacji Bractwa Muzułmańskiego w Europie. Aktywny działacz i założyciel wielu organizacji ruchu islamistycznego jak Federacja Islamskich Organizacji w Europie, Europe Trust i Islamic Relief Worldwide.