Muzułmanie krytykują Nobla dla Handkego

Peter Handke z Austrii, uhonorowany literacką Nagrodą Nobla równocześnie z Olgą Tokarczuk, przez lata wzbudzał kontrowersje z powodu swoich poglądów politycznych.

W opublikowanym w 1996 roku eseju „Podróż zimowa nad Dunaj, Sawę, Morawę i Drinę albo sprawiedliwość dla Serbii”, przedstawił Serbów jako ofiary, w kontrze do najczęstszej wtedy retoryki, określającej ich jako zbrodniarzy wojennych, dokonujących masowych mordów głównie na bośniackich muzułmanach. Wtedy krytycy zaczęli postrzegać go jako obrońcę serbskiego nacjonalizmu.

Były prezydent Jugosławii Slobodan Milošević, postawiony przed Międzynarodowym Trybunałem w Hadze, powołał pisarza na świadka obrony. Handke nie stawił się na procesie, lecz w tym samym roku opublikował kolejny esej: „Die Tablas von Daimiel: Ein Umwegzeugenbericht zum Prozeß gegen Slobodan Miloševic”, będący swoistą polemiką z niezadanymi pytaniami Trybunału.

Nagrodzenie Petera Handkego literackim Noblem skrytykowali niedawno głównie muzułmanie zamieszkujący tereny byłej Jugosławii i krajów z nią sąsiadujących. Uczynili to m.in. ambasador Kosowa w USA Vlora Çitaku (pisząc, że przyznanie mu nagrody to „skandal”), minister spraw zagranicznych Albanii Gent Cakaj oraz Salman Rushdie, autor „Szatańskich wersetów”.

Drugą informacją świadczącą o konflikcie zachodniej literatury ze światem islamu, są obostrzenia w dystrybucji „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” wprowadzone przez turecki rząd. Jego zdaniem, ta sprzedawana na całym świecie książka dla dzieci wywiera na nie „szkodliwy wpływ”.

W Turcji książka dozwolona od lat 18 (Foto: https://www.strefapsotnika.pl/opowiesci-na-dobranoc-dla-mlodych-buntowniczek-2/)

Skierowana głównie do dziewczynek, ilustrowana książka Eleny Favilli i Franceski Cavallo, stanowi zbiór historii kobiet, będących pionierkami w ówczesnych tzw. męskich zawodach (m.in. malarka Frida Kahlo, dziennikarka Anna Politkowska, pierwsza kolarka, która ukończyła Giro d’Italia, Alfonsina Strada, architektka Zaha Hadid, pisarka Jane Austen). W Turcji wprowadzono zakaz eksponowania książki na witrynach sklepowych oraz sprzedaży osobom poniżej 18. roku życia. Takie przepisy zrównują ją w Turcji z pornografią.

Krzysztof Supruniuk
Źródło: lubimyczytac.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign