Wiadomość

Irańska prawniczka wraca do więzienia

Znana irańska działaczka na rzecz praw człowieka, Nasrin Sotoudeh, została nagrodzona Alternatywną Nagrodą Nobla.
Nasrin Sotoudeh; źródło: Facebook

Znana irańska działaczka na rzecz praw człowieka, Nasrin Sotoudeh, została nagrodzona Alternatywną Nagrodą Nobla. Wyróżnienie przyznaje się osobom szczególnie zasłużonym w rozwiązywanie palących problemów ludzkości.

Nagrodzona nie mogła uczestniczyć w wirtualnej ceremonii wręczenia wyróżnienia, ponieważ na kilka godzin przed planowaną uroczystością skończył się jej okres warunkowego więzienia.

Za pośrednictwem facebookowego konta swojego męża poinformowała, że została ponownie osadzona w kobiecym zakładzie karnym Gharchak. We wcześniejszych wpisach skarżyła się, że irańskie sądownictwo, odsyłając ją do więzienia, zignorowało orzeczenia lekarskie, zgodnie z którymi okres przepustki powinien zostać przedłużony o dwa tygodnie.

Right Livelihood Foundation (instytucja przyznająca Alternatywną Nagrodę Nobla) skrytykowała działania irańskiego reżimu. „To oburzająca niesprawiedliwość” – oświadczył Ole von Uexküll, dyrektor wykonawczy fundacji. „Ostatnim posunięciem irańskie władze pokazały, że robią wszystko, co w ich mocy, by uniemożliwić Sotoudeh działanie na rzecz sprawiedliwego społeczeństwa” – dodał.

Nasrin Sotoudeh jako prawniczka reprezentowała działaczy na rzecz praw człowieka. Broniła laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Shirin Ebadi oraz wielu innych kobiet, które w geście protestu przeciwko irańskim prawom zdejmowały chusty.

W czasie przepustki nie mogła trzymać dwójki swoich dzieci na rękach. Powodem tego nie były jednak szykany władz, a pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Sotoudeh zaraziła się nim w więzieniu. Jej mąż określił warunki panujące w Gharchak mianem „katastrofalnych”.

Działaczka na rzecz praw człowieka opuściła więzienie w listopadzie po raz pierwszy od dwóch lat z powodu problemów zdrowotnych; prowadziła przez 50 dni strajk głodowy, protestując w ten sposób przeciwko warunkom, w jakich przetrzymuje się więźniów politycznych.

W 2018 roku Irankę skazano za uprawianie „antypaństwowej” propagandy na 33 lata i sześć miesięcy więzienia oraz 148 batów. Może ubiegać się o warunkowe zwolnienie dopiero po 12 latach. Skazana zaprzeczyła stawianym jej zarzutom. Oświadczyła, że jej działalność wynika z zaangażowania na rzecz praw kobiet i skierowana jest przeciwko karze śmierci.

Nasrin Sotoudeh po raz pierwszy została aresztowana i oskarżona o „szerzenie propagandy i spiskowanie w celu szkodzenia bezpieczeństwu państwa” w 2010 roku. Uwolniono ją po trzech latach więzienia. Osiem lat później została aresztowana ponownie. W grudniu 2018 roku sądzono ją zaocznie w Teheranie. Odmówiła stawienia się w sądzie, ponieważ nie pozwolono jej wybrać adwokata.

Prawniczka oprócz Alternatywnej Nagrody Nobla została uhonorowana w Parlamencie Europejskim nagrodą im. Sacharowa na rzecz wolności przekonań.

Sylwetkę irańskiej aktywistki na łamach portalu prezentowaliśmy kilkukrotnie, m.in. w kontekście debaty na temat hidżabów. (PŚ)

Źródło: dw.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign