Iranki protestujące przeciw hidżabowi mogą być skazane za zachęcanie do prostytucji

Przynajmniej dwie kobiety, protestujące w Iranie przeciwko przymusowi noszenia hidżabu (chusty okrywającej głowę) będą oskarżone o „zachęcanie do korupcji i prostytucji”, donosi Amnesty International. W trwających od dwóch miesięcy protestach w samym Teheranie aresztowano 35 kobiet, które robią sobie filmiki, jak powiewają nasadzonym na kij, a zdjętym z głowy hidżabem. Kilka z nich zostało w więzieniu pobitych, jednej wstrzyknięto niewiadomą substancję. Los kilku jest nieznany.

Inicjatorka ruchu, 31-letnia Vida Movahed, została zwolniona po miesiącu, jaki spędziła w areszcie ze swoją półtoraroczną córką. Jej wideo, na którym powiewa hidżabem stojąc na budce telefonicznej, stało się sensacją irańskiego internetu.

Za zachęcanie do prostytucji (nienoszenie hidżabu to najwyraźniej wg władz irańskich krok do prostytucji) irański kodeks przewiduje kary do 10 lat więzienia.  (g)

Źródło: mailonline.co.uk

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Grzegorz Lindenberg

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Francja: imigrant zabił, ale uniknie kary

Szwecja: świetne wyniki szkoły dla imigrantów

Nie powinniśmy odsyłać zintegrowanych azylantów