Iran zwalnia 85 tysięcy więźniów

Więzienie Evin w Teheranie, gdzie od 1972 r. osadza się więźniów politycznych (Wikipedia, fot. Ehsan Iran)
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Z więzień irańskich zwolnionych zostało czasowo 85 tysięcy więźniów, a połowa z nich to więźniowie polityczni. Nie jest jasne, czy liczba ta obejmuje 54 tysiące osadzonych, o których zwolnieniu rzecznik irańskiego sądownictwa informował prawie dwa tygodnie temu, o czym pisaliśmy. Jednak wówczas zwolnienia nie obejmowały w zasadzie więźniów politycznych. Nie podano, jak długo więźniowie przebywać będą na wolności, przypuszczalnie do końca epidemii, która potrwać może miesiące.

Na razie Iran jest na trzecim miejscu na świecie jeśli chodzi o liczbę zachorowań (16 tysięcy na 17 marca) i liczbę zmarłych na koronawirusa (988). Według Ricka Brennana, jednego z dyrektorów WHO, prawdziwa liczba zmarłych może być nawet pięciokrotnie wyższa, ponieważ Iran testował bardzo niewiele osób i jego rozpoznanie zachorowań i śmierci jest bardzo niepełne.

Według wyliczeń Radia Farda, zbierającego informacje publikowane w różnych źródłach w Iranie, liczba zmarłych przekracza 1700 osób. Obecnie, wg. Brennana, władze Iranu zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i starają się znacznie zwiększyć liczbę testowanych i leczonych osób. (GL)

Źródło: Radio Farda

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook