Irak: „kultura honoru” nie pozwala leczyć kobiet z COVID-19

Z powodu specyficznego, islamskiego wyobrażenia o honorze kobietom i dziewczynkom w Iraku odmawia się leczenia koronawirusa.

Dominująca „kultura honoru” sprawia, że duża liczba chorych na COVID-19 nie została przetransportowana do ośrodków opieki medycznej na kwarantannę albo nie mogły skorzystać z leczenia – donosi yasour.org.

Anonimowe źródło poinformowało arabski serwis informacyjny o typowym przypadku w Bagdadzie: „Nie mogliśmy przenieść kobiety, której test na koronawirusa wyszedł pozytywnie, do ośrodka kwarantanny, ponieważ jej rodzina na to nie pozwoliła. Powiedzieli, że izolacja jest czymś haniebnym i jest sprzeczna z ich tradycjami oraz zwyczajami, które nie pozwalają kobietom na przebywanie w innych miejscach [poza domem] bez przyzwoitki.”

Kiedy zespół medyczny przyjechał zabrać kobietę na kwarantannę, jej klan zablokował im drogę. Raportowano też o przypadkach, kiedy zakażone dziewczynki były przewożone do ośrodków kwarantanny przez zespoły lekarskie wbrew życzeniom rodziny.

Dr. Ali Al-Bayati, komisarz ds. praw człowieka w Iraku oznajmił, że zdarzają się sytuacje, w których rodziny gromadzą się przed szpitalami, domagając się zwolnienia ich córek. Problem stał się tak poważny, że aktywiści stworzyli na Twitterze hashtag #EpidemicofIgnorance.

W chwili pisania tego artykułu liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 wynosiła 574 osoby, z czego 42 zmarły.

Jednakże zdaniem ekspertów Irak przeszedł już etap, kiedy wszystkie nowe przypadki infekcji pochodzą od osób przybyłych zza granicy. Obecnie ludzie w kraju zakażają się od siebie nawzajem.

Póki co oficjalna liczba zainfekowanych osób jest nadal niska, toteż Minister Zdrowia Jaafar Allawi oznajmił: „Ciągle jesteśmy najlepszym krajem na świecie pod względem zastosowania środków profilaktycznych przeciwko koronawirusowi”. Jednak Allawi przyznał, że „w przypadku szybkiego rozprzestrzeniania się choroby, tak jak w innych państwach, nie mamy środków do stawienia temu czoła”.

Veronica Franco, na podstawie: https://clarionproject.org

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign