Integracja Polaków w Wielkiej Brytanii przez współpracę z islamistami?

Polska organizacja, której celem jest „integracja Polaków w Wielkiej Brytanii” organizuje wydarzenie wspólnie z organizacją określaną przez premiera Dawida Camerona jako „przykrywka Bractwa Muzułmańskiego”.

Witold Sobków i Anas Al-Tikriti

Ambasador RP Witold Sobków i prezes Cordoba Foundation Anas Al-Tikriti

Czy to najlepszy pomysł na integrację z Brytyjczykami coraz bardziej zaniepokojonymi wzrostem wpływów muzułmańskich ekstremistów? To zrozumiałe, że nie każdy musi obracać się we wszechświecie islamistów, ich powiązań, poglądów i wypowiedzi. Chcemy więc przekazać tę wiedzę Polish Expats Assosication i liczymy, że wydarzenie się nie odbędzie. Jeżeli czytelnicy chcieliby wyrazić swoją opinię mogą to zrobić pod tym adresem: alicja at polishexpats.org.uk

Szanowna Pani,

Z niepokojem odnotowaliśmy, że prowadzona przez Panią organizacja Polish Expats Association współorganizuje pokaz filmu „Polish Muslims: An Unexpected Journey” wspólnie z Cordoba Foundation Anasa Altikriti. I chociaż pokazywanie pozytywnego przykładu integracji muzułmańskich Tatarów w Polsce może być ciekawym projektem w Wielkiej Brytanii, to współorganizator wydarzenia nie bez podstaw budzi nasze obawy.

Tajemnicą poliszynela są powiązania Anasa Altikritiego z Bractwem Muzułmańskim, ruchem islamskich fundamentalistów, którzy realizują cele politycznego islamu sprzeczne z demokracją. To słowa Dawida Camerona – premiera kraju udzielającego wielu Polakom gościny – na temat Państwa partnera:

„Teraz okazało się, że jedna z organizacji, która otrzymała tysiące funtów, jest przykrywką Bractwa Muzułmańskiego o nazwie Cordoba Foundation. (…) Nawet najbardziej podstawowe sprawdzanie ujawni, że Cordoba Foundation ma bliskie powiązania z ludźmi o poglądach ekstremistycznych, włączając w to Azzama Tamimiego, przedstawiciela Hamasu w Wielkiej Brytanii”. (Źródło: Przemówienie Davida Camerona do Community Security Trust 2008 )

W świetle zapowiadanego przez rząd brytyjski dochodzenia w sprawie Bractwa Muzułmańskiego, nie wiemy czy właściwe jest narażanie Polaków, posiadających i tak złą prasę w Wielkiej Brytanii, na zarzuty o współpracę z islamistami.
Anas Altikriti to w rzeczywistości lobbysta Bractwa Muzułmańskiego. Jego pomysły to wspieranie fundamentalistów jako alternatywa dla Al-Kaidy. Podczas wojny w Iraku brytyjskie, a także polskie oddziały uważał za okupantów i popierał walkę przeciwko żołnierzom obydwu państw, co nie przeszkadza mu jednak, jak widać, brać pieniędzy od brytyjskiego podatnika. Inne z głośnych kontrowersji związanych z tą osobą, to poparcie udzielane terrorystycznej organizacji Hamas,  czy krytyka muzułmańskich organizacji za udział w upamiętnianiu Holokaustu.

Osoba Altikritiego budzi sprzeciw nie tylko rodowitych Brytyjczyków. Quilliam Foundation, prowadzona przez pochodzącego z Pakistanu umiarkowanego muzułmanina Maajida Nawaza (byłego członka islamistycznej partii Hizb ut-Tahrir), oskarżała Cordoba Foundation o to, że jest platformą dla szerzenia ekstremistycznych poglądów Hizb ut-Tahrir, a nawet o sponsorowanie wydarzenia, w którym miało pojawić się nagranie Anwara Al-Awlakiego, jemeńskiego terrorysty i kaznodziei Al-Kaidy. Co prawda do wydarzenia tego nie doszło, a Cordoba Foundation twierdziła, że nie wiedziała wcześniej o tych planach, jednakże groźby sądowego pozwu wobec Nawaza nie zostały zrealizowane pomimo podtrzymania oskarżeń przez Quilliam.

Zdajemy sobie sprawę, że wcześniej Ambasada RP w Wielkiej Brytanii także zorganizowała taki pokaz filmu, jednak obawiamy się, że nie do końca urzędnicy ambasady mogli mieć świadomość, z kim współpracują. Redakcji portalu Euroislam i licznym jego czytelnikom z Wielkiej Brytanii zależy, żeby Polacy nie byli wykorzystywani przez islamistów do realizacji swoich celów. Będąc tam niejako w gościnie, wypadałoby nie podejmować działań sprzecznych z interesem gospodarzy.

Z poważaniem

Jan Wójcik

Stowarzyszenie Europa Przyszłości

 

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Jak Donald Tusk debatę o imigracji zakończył

Kolejny meczet w Warszawie. Kto go buduje?

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię