Imam z Pragi sądzony za wspieranie terroryzmu

W Czechach trwa proces byłego praskiego imama Samera Shedadeha oskarżonego o wspieranie terroryzmu.

Historia muzułmańskiego duchownego skupia jak w soczewce przenikanie się ideologii dżihadystycznej z przywiązaniem do prawa szariatu, a także pozwala śledzić tło radykalizacji.

Oskarżenie oprócz byłego imama obejmuje także jego młodszego brata Omara i szwagierkę Fátimę Hudkovą. W relacjach rodzinnych wymienieni kierowali się prawem szariatu. Hudkova trzykrotnie się rozwodziła, by ostatecznie zostać wydana za Omara, który nie uczestniczył osobiście w zaślubinach, gdyż od dłuższego czasu walczył jako dżihadysta w Syrii.

Arabia Saudyjska i Zjednoczone Królestwo

Przy okazji procesu okazało się, że niektóre kręgi wyznawców islamu są hermetyczne i rządzą się swoimi prawami. Z zeznań świadków wynika, że Shehadeh pracował dla ambasady Arabii Saudyjskiej, jego brat zradykalizował się w czasie studiów w Wielkiej Brytanii, zaś czeska konwertytka miała się zmagać z problemami psychologicznymi. Na ławie oskarżonych zasiada jedynie były imam, a pozostała dwójka sądzona jest zaocznie, gdyż przebywa obecnie w Syrii i walczy po stronie organizacji An-Nusra.

Życie zgodne z szariatem

Proces rzuca także nowe światło na funkcjonowanie społeczności czeskich muzułmanów, którzy uchodzą za łagodnych. Okazuje się, że meczet nie prowadzi oficjalnej dokumentacji. Nie istnieją więc dowody na to, że Fatima Hudkova stała się muzułmanką. „Przychodzi do nas okryta kobieta, twierdzi, że jest muzułmanką, więc tego nie sprawdzamy. Formułę wyznania wiary może wyrazić równie dobrze w samotności” – wyjaśnia oskarżony i dodaje, często powtarzaną przez siebie frazę – „w islamie wszystko jest inaczej”.

Zgodnie z prawem szariatu formuła wyznania wiary, a także ślub i rozwód może mieć jedynie formę ustną i zachowuje swoją moc, co jednocześnie w żaden sposób nie wyklucza zawarcia pisemnego kontraktu małżeńskiego. Podobnie nie dziwi fakt, że imam był finansowany przez Arabię Saudyjską. Europa wciąż zmaga się z problemem wpływania na diasporę muzułmanów przez państwa Zatoki Perskiej, a także Turcji. Problemu tego świadome są władze austriackie, które w 2015 roku zakazały krajowym organizacjom muzułmańskim przyjmowania pieniędzy z zagranicy. Decyzja ta ma utrudnić procesy radykalizacji miejscowych wyznawców Allaha.

Świecka rodzina nie chroni przed radykalizacją

Z zeznań rodziny wynika, że bracia wychowywali się w rodzinie świeckiej. Ojciec Samera i Omara był dyplomatą. W 2006 roku były imam wyjechał studiować prawo szariatu w Arabii Saudyjskiej i przebywał tam przez pięć lat. Wyjazd dopełnił jego zainteresowanie islamem, które pojawiło się, gdy miał 18 lat. Po powrocie do Europy wygłaszał kazania w meczetach i uczył dzieci języka arabskiego. Mieszkający w stolicy Czech muzułmanie wybrali go na przewodniczącego gminy muzułmańskiej w Pradze.

Jego brat Omar studiował filologię angielską w Jordanii, następnie kontynuował naukę w Londynie. Najpewniej to tam uległ radykalizacji. Ostatecznie Omar przyłączył się do dżihadystycznej organizacji An-Nusra. Zrobił to w tajemnicy przed rodzicami. Kilka dni po wyjeździe jedynie wysłał matce list.

Przed sądem zjawił się także brat oskarżonych Abdullah, który obecnie mieszka w Irlandii. Samer, Omar i Abdullah wychowywali się w Czechach. Ich matka pochodziła z Libanu, ojciec zaś z Palestyny. W domu panowała świecka atmosfera, obchodzono Boże Narodzenie, oglądano bajki i słuchano muzyki. Rodzice się rozwiedli. Po rozstaniu ojciec wyjechał do Jordanii. Z zeznań brata wynika, że Omar porzucił już walkę w szeregach dżihadystów i w Syrii uczy języka angielskiego. Utrzymuje też, że ostatni kontakt z bratem miał pół roku temu. W mediach społecznościowych sprawdza, czy Omar jeszcze żyje.

Wspieranie terroryzmu

Prokuratura ustaliła, że Shehadeh pomógł swojemu bratu Omarowi wyjechać do Syrii. Udzielił mu niezbędnych wskazówek, pomógł nawiązać kontakty oraz dał mu pieniądze. Omar przybył do Syrii w listopadzie 2016 r. Tam przeszedł szkolenie w zakresie obsługi broni, wykorzystania materiałów wybuchowych i taktyki walki. Organizacja wyznaczyła mu rolę instruktora.

Fatima Hudková pochodzi z Mělnicka. Przed przyjęciem islamu posługiwała się imieniem Kristyna. Ojczym kobiety Otomar Sekvard opisał jej przemianę w następujący sposób: „Wyjechała do Finlandii i wróciła stamtąd zakryta. Potem powiedziała, że może rozmawiać ze mną jedynie za pośrednictwem matki, gdyż jestem mężczyzną i nie jestem jej ojcem”. Przed sądem złożył zeznania także były mąż Hudkovej, który wymówił formułę rozwodową po miesiącu małżeństwa i ją odrzucił. Oboje spotkali się w praskim sklepie z artykułami orientalnymi. Telewizja Czeska opublikowała nagranie Fatimy Hudkowej, w którym z dumą oświadcza, że „jest mudżahedinem dżihadu”. Ślady jej działalności prowadzą do Syrii, gdzie trop się urywa.

Oskarżony były imam wykorzystywał pośrednictwo brata i szwagierki do przesyłania organizacji terrorystycznej pieniędzy.

Samer Shedadeh został aresztowany w Jordanii. Wyjechał z Czech, gdyż bał się aresztowania. Były imam znalazł się pod obserwacją policji i służb specjalnych po tym, jak wzywał współwyznawców, żeby nie uczestniczyli w protestach przeciwko terroryzmowi razem z chrześcijanami. Jego działalność spotkała się ze sprzeciwem części muzułmanów. Dziś współwyznawcy się od niego dystansują.

Shedadehowi grozi 15 lat więzienia. Kolejna rozprawa odbędzie się 10 lutego.

Komentarz: Historia byłego praskiego imama pokazuje, że w istocie niewiele wiemy na temat wewnętrznego życia muzułmańskich społeczności. Zapewne są muzułmanie chętnie współpracujący z policją i służbami specjalnymi, są jednak i tacy, którzy na swojego przewodniczącego wybierają człowieka przywiązanego do politycznego aspektu religii Mahometa (szariat, dżihad). Proces radykalizacji i współpracy z islamskimi terrorystami trwał latami. Co ważne, dziś muzułmańskich fundamentalistów produkują nie tylko konserwatywne kraje islamskie, lecz także takie państwa, jak Wielka Brytania.

PŚ, na podst.

https://www.denik.cz/krimi/prazsky-imam-samer-shehadeh-soud-20200108.html

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/samer-shehadeh-soud-islam-praha.A200108_194002_domaci_mama

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign