Ifo: Kontrole graniczne lepsze niż niekontrolowana imigracja

Najpoważniejszy niemiecki instytut ekonomiczny, Ifo opublikował raport, w którym opisuje minusy ponownego wprowadzenia kontroli granic, ale podkreśla, że pomimo niedogodności jest to i tak lepsze niż brak kontroli nad imigracją.

Zdaniem Ifo zawieszenie Schengen i wprowadzenie kontroli granicznych będzie tańsze niż koszty związane z nielegalną imigracją.

Ponowne wprowadzenie kontroli na granicach będzie prowadziło do zmniejszenia handlu i obniżenia niemieckiego PKB o 15 miliardów euro szacuje monachijski instytut. Sam jednak koszt kryzysu imigracyjnego dla Niemiec szacowany jest na poziomie 21 miliardów euro. Tymczasem wprowadzanie kontroli jedynie na granicach z Włochami i Austrią, czyli na szlaku bałkańskim i śródziemnomorskim, spowoduje spadek przychodów niemieckiej gospodarki jedynie o 5 miliardów euro, twierdzą ekonomiści. (j)

źródło: Die Welt

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy