Hiszpania: Aresztowano 5 propagandystów ISIS – mieli 32 tysiące fanów

Przy współpracy hiszpańskich, niemieckich i belgijskich władz aresztowano pięć osób podejrzanych o stworzenie „aktywnej i niebezpiecznej” komórki Państwa Islamskiego i promowania dżihadu w tych trzech krajach, podało hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Czterech Hiszpanów i jeden Marokańczyk, prowadzili stronę „Islam en Español” (Islam po hiszpańsku), która miała ponad 32 tysiące fanów. Gloryfikowali tam ISIS i rozprzestrzeniali przesłanie grupy terrorystycznej działającej na terenie Syrii i Iraku.

Zostali aresztowani w Barcelonie, Melilli, Brukseli i Wupertalu, co może wskazywać na współpracę ugrupowań dżihadystycznych na kontynencie. Zostali oskarżeni o zlecanie ataków, radykalizację, promocję islamskiego terroryzmu i działanie jako pośrednik pomiędzy grupami w Europie.

W Hiszpanii od 2015 roku aresztowano 143 islamskich bojowników.

Koordynator unijny ds antyterroryzmu, Gilles de Kerchove stwierdził, że pokazuje jak poprawiło się współdzielenie informacjami wywiadowczymi przez państwa Unii. (j)

źródło: The Telegraph

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Bitwa o wolność słowa przegrana na własne życzenie

Indie: światowa awantura o hadis [Opinia]

Film o islamie znika z brytyjskich kin