Grecja zapłaci 50 tysięcy euro za stosowanie szariatu

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że prawo europejskie jest ważniejsze od szariatu. Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 PL (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Rząd grecki zapłaci 50 tysięcy euro odszkodowania za stosowanie przepisów szariatu wobec swojej obywatelki, zdecydował Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Decyzję na korzyść powódki, wdowy Chatitze Molla Sali, Trybunał wydał już w 2018 roku, obecnie zdecydował o wysokości odszkodowania.

Zmarły mąż, muzułmanin, zapisał notarialnie żonie Chatitze Molla Sali cały swój majątek, w tym mieszkanie i fabrykę. Testament został jednak podważony przez jego dwie siostry, które argumentowały, że ponieważ był muzułmaninem, zgodnie z szariatem trzy czwarte majątku powinny przypaść im, a nie wdowie. Sądy niższych instancji orzekły na korzyść wdowy, ale sąd apelacyjny uznał roszczenia sióstr, powołując się na traktaty zawarte w 1920 i 1923 między Grecją a Turcją i skierował sprawę do muftiego (muzułmańskiego prawnika). Zdecydowano w nich, że sprawy cywilne około 100-tysięcznej zbiorowości greckich muzułmanów będą rozstrzygane przez muftiego.

Chatitze Molla Sali wniosła w 2014 roku apelację do Trybunału w Strasburgu, uznając, że przepisy greckie ją dyskryminują, bo gdyby mąż nie był muzułmaninem, otrzymałaby cały spadek. Trybunał całkowicie zgodził się z jej argumentacją, uznając, że sądy greckie, stosując szariat, naruszają Europejską Konwencję Praw Człowieka. Grecja jest jedynym krajem europejskim, stwierdził Trybunał,  który stosuje przepisy szariatu wobec części swoich obywateli wbrew ich woli.

W efekcie sprawy wytoczonej przez Chatitze Molla Sali, greckie przepisy zostały zmienione. W styczniu 2018 grecki parlament uchwalił ustawę, zgodnie z którą prawo greckie ma pierwszeństwo przed szariatem we wszystkich przypadkach.  Sprawy spadków, małżeństw i rozwodów mogą być rozpatrywane przez muftiego tylko jeśli zgodzą się na to wszystkie zainteresowane strony. (g)
Źródło: corthousenews.com

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook