Grecja zapłaci 50 tysięcy euro za stosowanie szariatu

Rząd grecki zapłaci 50 tysięcy euro odszkodowania za stosowanie przepisów szariatu wobec swojej obywatelki, zdecydował Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Decyzję na korzyść powódki, wdowy Chatitze Molla Sali, Trybunał wydał już w 2018 roku, obecnie zdecydował o wysokości odszkodowania.

Zmarły mąż, muzułmanin, zapisał notarialnie żonie Chatitze Molla Sali cały swój majątek, w tym mieszkanie i fabrykę. Testament został jednak podważony przez jego dwie siostry, które argumentowały, że ponieważ był muzułmaninem, zgodnie z szariatem trzy czwarte majątku powinny przypaść im, a nie wdowie. Sądy niższych instancji orzekły na korzyść wdowy, ale sąd apelacyjny uznał roszczenia sióstr, powołując się na traktaty zawarte w 1920 i 1923 między Grecją a Turcją i skierował sprawę do muftiego (muzułmańskiego prawnika). Zdecydowano w nich, że sprawy cywilne około 100-tysięcznej zbiorowości greckich muzułmanów będą rozstrzygane przez muftiego.

Chatitze Molla Sali wniosła w 2014 roku apelację do Trybunału w Strasburgu, uznając, że przepisy greckie ją dyskryminują, bo gdyby mąż nie był muzułmaninem, otrzymałaby cały spadek. Trybunał całkowicie zgodził się z jej argumentacją, uznając, że sądy greckie, stosując szariat, naruszają Europejską Konwencję Praw Człowieka. Grecja jest jedynym krajem europejskim, stwierdził Trybunał,  który stosuje przepisy szariatu wobec części swoich obywateli wbrew ich woli.

W efekcie sprawy wytoczonej przez Chatitze Molla Sali, greckie przepisy zostały zmienione. W styczniu 2018 grecki parlament uchwalił ustawę, zgodnie z którą prawo greckie ma pierwszeństwo przed szariatem we wszystkich przypadkach.  Sprawy spadków, małżeństw i rozwodów mogą być rozpatrywane przez muftiego tylko jeśli zgodzą się na to wszystkie zainteresowane strony. (g)
Źródło: corthousenews.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom