Grecja ma deportować 10 tysięcy nielegalnych imigrantów

Obóz Moria (Foto: Tim Luddeman; https://www.flickr.com)

Grecja zamierza deportować 10 tysięcy nielegalnych imigrantów, ale nie natychmiast, tylko do końca przyszłego roku. Takie są ustalenia greckiego rządu po pożarze i zamieszkach, do których doszło w największym obozie dla imigrantów, Moria na wyspie Lesbos. W obozie przewidzianym na 4 tysiące osób przebywa 13 tysięcy imigrantów. Podobnie zatłoczone są obozy na innych wyspach; jest to efekt nie odsyłania imigrantów do Turcji, co było przedmiotem umowy Unii z Turcją w 2016 roku.

Oprócz odsyłania imigrantów Grecja zamierza stworzyć specjalne zamknięte ośrodki dla osób, które mają zostać deportowane oraz dla osób bez dokumentów. Obecnie wszyscy, razem z czekającymi na decyzje azylowe, przebywają w tych samych obozach. Część osób ma być przeniesiona do obozów dla imigrantów na lądzie stałym, a ci, którzy nie będą się zgadzali, zostaną deportowani. Zaostrzenie polityki imigracyjnej to polityka nowego rządu, który objął władzę w Grecji trzy miesiące temu. (g)

Źródło: Reuters 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Grzegorz Lindenberg

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Egipt: więcej islamu dla kobiet, mniej dla uczniów

Większość Polaków gotowa przyjmować uchodźców

Małżeńskie szczęście irańskich dziewczynek

Newsletter

Raz w tygodniu podsumowanie wydarzeń

Zapisując się zgadzasz się na naszą politykę prywatności.

Dane wykorzystujemy wyłącznie do obsługi procesu komunikacji na potrzeby wysyłania newslettera. W każdej chwili można zrezygnować z subskrybcji.

Dziękujemy za zapisanie się!

Wysłaliśmy maila z prośbą o potwierdzenie.

 

Nie zapomnij potwierdzić, w przeciwnym wypadku newsletter do Ciebie nie dotrze.