Francuscy radni próbowali powstrzymać nielegalną modlitwę na ulicy

Muslims pray in the street for Friday prayer in the Paris suburb of Clichy la Garenne, Friday, Nov. 10, 2017. Tensions have erupted as residents and the mayor of a Paris suburb tried to block the town's Muslims from praying in the street in a dispute that reflects nationwide problems over mosque shortages. (AP Photo/Thibault Camus)
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Burmistrz miasta Clichy pod Paryżem wraz z kilkudziesięciu radnymi i posłami do parlamentu próbowali nie dopuścić do odprawianej na ulicach tego miasteczka piątkowej modlitwy około 200 muzułmanów. Marsz protestujących, ubranych w szarfy w kolorach narodowych, w którym brał też udział prezydent (marszałek) miejscowego województwa, został powstrzymany przez policję, kiedy protestujący próbowali przebić się przez modlących się na miejscowym targu.

Modlitwę na targu – co w świetle francuskiego prawa, jako publiczne odprawianie obrzędów religijnych jest nielegalne – miejscowi muzułmanie organizują jako protest od dziewięciu miesięcy, kiedy burmistrz nakazał zamknięcie miejscowego tymczasowego domu modlitwy. Miasto otworzyło nowy meczet, ale jest on położony o 1,5 km od centrum i wg muzułmanów jest „trudno do niego dotrzeć”. Dlatego domagają się otwarcia meczetu w centrum miasta.

Policja we Francji podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych a nie władzom lokalnym. (g)

Źródło: thelocal.fr

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook