Francuscy radni próbowali powstrzymać nielegalną modlitwę na ulicy

Burmistrz miasta Clichy pod Paryżem wraz z kilkudziesięciu radnymi i posłami do parlamentu próbowali nie dopuścić do odprawianej na ulicach tego miasteczka piątkowej modlitwy około 200 muzułmanów. Marsz protestujących, ubranych w szarfy w kolorach narodowych, w którym brał też udział prezydent (marszałek) miejscowego województwa, został powstrzymany przez policję, kiedy protestujący próbowali przebić się przez modlących się na miejscowym targu.

Modlitwę na targu – co w świetle francuskiego prawa, jako publiczne odprawianie obrzędów religijnych jest nielegalne – miejscowi muzułmanie organizują jako protest od dziewięciu miesięcy, kiedy burmistrz nakazał zamknięcie miejscowego tymczasowego domu modlitwy. Miasto otworzyło nowy meczet, ale jest on położony o 1,5 km od centrum i wg muzułmanów jest „trudno do niego dotrzeć”. Dlatego domagają się otwarcia meczetu w centrum miasta.

Policja we Francji podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych a nie władzom lokalnym. (g)

Źródło: thelocal.fr

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom