Francja: Zakaz dla burek zgodny z Konstytucją

british_protest_veil-vi
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Francuskie muzułmanki odkryją głowy albo zapłacą 150 euro kary. Od wiosny 2011 roku z francuskich ulic znikną islamskie zasłony zakrywające całe ciało i całą twarz. Przegłosowaną przez parlament ustawę zaaprobowała dziś francuska Rada Konstytucyjna.

british_protest_veil-viRada Konstytucyjna zatwierdziła zakaz muzułmańskich zasłon, wprowadzony 14 września przez Zgromadzenie Narodowe. To oznacza, że zakrywające całe ciało lub całą głowę okrycia takie, jak burka czy nikab, znikną z francuskich ulic. Dozwolone będą tylko w publicznych miejscach kultu.

Według Rady „zakaz ukrywania twarzy w przestrzeni publicznej nie może ograniczać swobody religijnej w publicznych miejscach kultu”. „Naruszenie artykułu 10. Deklaracji z 1789 roku (Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela), odnoszącego się do swobód religijnych, byłoby więc nadmierne. Rada sformułowała więc zastrzeżenie w tym punkcie” – głosi komunikat Rady.

Postanowienia ustawy wejdą w życie najwcześniej wiosną 2011 roku, po 6 miesiącach od jej urzędowej publikacji. Według przyjętego dokumentu we wszystkich miejscach publicznych, w tym także w autobusach, sklepach, parkach i na ulicach miast w chwili wejścia ustawy w życie zacznie obowiązywać zakaz noszenia burek i nikabów.

Więcej na gazeta.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze