Francja otworzy ośrodki de-radykalizacji dla radykalnych muzułmanów

Premier Francji przedstawił nową strategię walki z radykalizmem muzułmańskim. Wśród 80 pomysłów – z czego 50 jest nowych – jest pomysł stworzenia kilkunastu ośrodków de-radykalizacji, po jednym w każdym departamencie. Pierwszy ma zacząć działać jeszcze w lecie. Ośrodki przeznaczone mają być dla osób zagrożonych radykalizacją lub zradykalizowanych, które, jak powiedział premier, żałują i chcą się zmienić.

Nie jest jasne czy pobyt w tych ośrodkach będzie przymusowy, kto będzie do nich kierował, kto orzekał o skutecznej rehabilitacji ekstremistów. Na razie nie wiadomo też, w jaki sposób ta de-radykalizacja ma być przeprowadzana.

We Francji jest około 9 tys. osób, uważanych za radykalnych muzułmanów, stanowiących zaplecze dla terrorystów. Około 2 tys. wyjechało do Syrii, kilkuset z nich już wróciło. (g).

Źródło: The Telegraph

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom