Finanse islamskie na francuskiej uczelni

bankowość islamska
JAKARTA, INDONESIA: An employee of Bank Negara Indonesia (BNI) of sharia division, Islamic banking unit, counts Indonesian rupiah from a customer in Jakarta, 23 December 2003. Several Indonesian banks plan to open Islamic banking units on an expected surge in syariah banking customers following a recent edict by the Indonesian Ulemas Council (MUI) that parking money for interest is unlawful under Islamic law. AFP PHOTO/ ADEK BERRY (Photo credit should read ADEK BERRY/AFP/Getty Images)
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Francuska szkoła biznesu w Strasburgu zapoczątkowała studia z dziedziny islamskich finansów. Bankowość islamska jest szybko rozwijającym się sektorem rynkowym.

Francuska szkoła biznesu w Strasburgu zapoczątkowała studia z dziedziny islamskich finansów, w odpowiedzi na rosnącą liczbę europejskich muzułmanów, pragnących robić karierę w szybko rozwijającym się sektorze, kierującym się nakazami prawa szariatu.
Banki islamskie unikają robienia interesów, które mogłyby zostać określone, jako „riba” (zazwyczaj tłumaczone, jako „lichwa”) – oraz nie inwestują w firmy, które produkują dobra nazywane przez muzułmanów „haram”, czyli zakazane, takie jak na przykład wieprzowina i alkohol.

bankowość islamskaBankowość islamska, napędzana gwałtownym rozwojem usług finansowych świadczonych przez bogate w energię monarchie Zatoki Perskiej, , który w Europie do tej pory zdominowany był przez instytucje finansowe z Londynu.

Szkoła Zarządzania na uniwersytecie w Strasburgu przyjęła 36 studentów z Francji, Algierii, Niemiec, Luksemburga, Szwajcarii i Tunezji na pierwsze jedenastomiesięczne studia podyplomowe.

„Instytucje finansowe i władze nadzorujące stanęły w obliczu zwiększonego popytu ze strony nowych aktorów ekonomii, mających zastrzeżenia natury etycznej i religijnej, gdy idzie o kwestie finansowe i inwestycje” – tłumaczy swoją decyzję szkoła.
Banki islamskie unikają operacji finansowych w oparciu o naliczanie odsetek, promując inwestycje zgodne z prawem i etyką islamu. Szukają takiego sposobu podziału zysku i ryzyka stron, żeby nie przypominało to hazardu.

Na przykład, bank islamski nie udzieliłby pożyczki hipotecznej potencjalnemu właścicielowi domu, za którą żądałby odsetek. Zamiast tego mógłby kupić mu ten dom, podarować mu go i pozwoliłby mu spłacić należną sumę w ratach, ze sztywno ustaloną kwotą zysku.
„Jest to inny sposób inwestowania, inny sposób nabycia nieruchomości. Wolimy unikać ryzykownych przedsięwzięć”, wyjaśnił Ibrahim Zeyyad Cekici, pracownik naukowy w strasburgskiej szkole.

Tłum. XC
www.straitstimes.com/Breaking%2BNews/Money/Story/STIStory_329104.html
21 stycznia 2009

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook