Rodzinne spory przyczyną coraz częstszych samobójstw wśród tureckich kobiet. Podczas gdy ogólnonarodowe badania są w toku, regionalne dane z Kolonii i Frankfurtu wskazują, że młode kobiety o tureckim pochodzeniu próbują się zabić dwa razy częściej niż ich niemieckie koleżanki – donosi dziennik „Die Welt”.
Władze niemieckie i samorządy chcą poważnie zająć się tym problemem. Współpraca pomiędzy berlińskim szpitalem Charité a Uniwersyteckim Centrum Medycznym w Hamburgu – Eppendorf, rozpoczęła się na początku roku 2009. Ma ona na celu odkrycie powodów wysokiego wskaźnika samobójstw wśród dziewczyn tureckiego pochodzenia.
Gazeta podaje, że obie te instytucje kontrolują obecnie statystyki prób samobójczych młodych kobiet – pochodzących z największej populacji imigrantów w Niemczech – które trafiają na ich oddziały urazowe i otwarcie przyznają, że chciały umrzeć.
Kierujący badaniami w Charité Meryam Schouler-Ocak mówi: “Podejrzewamy, że powodem wzrostu wskaźnika samobójstw są konflikty rodzinne.” I dodaje: „Na przykład, dziewczyna chce mieć chłopaka czy też planuje wyjść ze znajomymi do klubu lub zmuszana jest do ślubu z osobą, z którą nie chce się wiązać.”
Berlińskie Centrum Pomocy dla kobiet-imigrantek – Papatya, w wypowiedzi dla dziennika, stwierdza, że często udziela pomocy kobietom, mającym już za sobą próby samobójcze. Rzeczniczka centrum dodaje: „Niejednokrotnie są to desperackie próby zasygnalizowania rodzinie potrzeby zmiany, które nie są zauważane lub też rodzina po prostu nie chce przyjąć ich do wiadomości.” „Czasami dziewczyny mówią: Wolę sama się zabić niż żeby miałby to zrobić mój brat”. Schouler-Ocak jest zdania, że wiele z tych kobiet, które próbują się zabić jest kompletnie zależna od swojej rodziny lub męża – szczególnie młode dziewczyny, przybyłe prosto z Turcji jako tzw. “żony z importu.”
Ponieważ problemy rodzinne wśród tureckiej społeczności tradycyjnie są załatwiane bez świadków, Schouler-Ocak twierdzi, że inicjatorzy badań pracują nad dostarczaniem informacji dotyczących miejsc, gdzie kobiety mogą otrzymać pomoc. Nowe wysiłki interwencyjne podjęte w czerwcu w Berlinie są skupione na rozpowszechnianiu ulotek informacyjnych z numerami telefonu zaufania, pod którymi dziewczyny będą mogły dostać wsparcie. Do akcji przyłączyli się także lekarze i nauczyciele.
GK na podstawie: www.thelocal.de