Facebookowa rewolucja pożera swoje dzieci

religion
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Media społecznościowe, w tym Facebook, przyczyniły się do sukcesu egipskich protestów przeciwko rządom Mubaraka. Teraz takie niezgodne z islamem używanie FB w Egipcie grozi więzieniem.

Egipski sąd skazał mężczyznę na trzy lata więzienia i ciężkich robót za obrażenie islamu w postach na FB. Sąd w Kairze uznał Aymana Yusefa Mansura winnym „świadomego obrażania godności islamskiej religii i atakowania jej obelgami, i ośmieszania na Facebooku”, donosi agencja MENA. Sąd stwierdził, że obraza była „wymierzona w Święty Koran, prawdziwą islamską religię, Proroka Islamu i jego rodzinę, i muzułmanów”. Nie podano żadnych szczegółów, jakie konkretnie słowa stanowiły obrazę.

Egipskie prawo zakazuje obrażania religii. Prawo to było używane szczególnie w przeszłości do sądzenia szyitów. MENA nie podaje jakiego wyznania jest oskarżony. Termin jego skazania jest nieprzypadkowy. Istnieją obawy, że w nadchodzących listopadowych wyborach władzę zyskają islamiści, dla których jednym z głównych celów jest zadbanie o to, żeby z nowej konstytucji nie został usunięty przepis mówiący, że islam jest głównym źródłem prawa.

Haba Morayef z kairskiego Human Rights Watch ostrzega, że prawo użyte przeciwko Mansurowi „to niejasne przepisy i od długiego czasu organizacje praw człowieka rekomendują ich usunięcie. (…) Skazanie kogoś na podstawie tak szerokich przepisów wywoła obawy co do przebiegu debaty politycznej, ponieważ rola religii w państwie jest bardzo dyskutowana”.(p)

JW. na podst. AFP

http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5j38Ylgqgax30przg8om0BumlSHng?docId=CNG.076554f0f841174041014cbd3464a9be.831

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze