Facebook blokuje informację o napaści na Polkę w Görlitz

Mieszkanka Zgorzelca 18-letnia Sandra została napadnięta w niemieckim Görlitz przez osobę, jak twierdzi, o śniadej karnacji. Na swoim profilu Facebooka chciała opisać sprawę i ostrzec innych o ataku „uchodźcy”, ale z tego powodu jej treść została zablokowana jako rasistowska.

Gazeta Wrocławska” opisuje zajście z dnia 7 lutego, kiedy to Sandra i jej siostra zostały zaatakowane przez obcokrajowca, który miał w ręku nóż, a ją kopnął z całej siły w klatkę piersiową. Przez błąd napastnika, cudem udało się dziewczynom uciec.

Kobieta nie poinformowała o napaści policji, bo nie wierzy, że to coś zmieni, ale chciała ostrzec innych i opublikowała informacje o zdarzeniu na profilu. Jednak określenie „uchodźca”, jakiego użyła w swoim wpisie, spowodowało zablokowanie jej konta na 24 godziny z powodu „rasistowskich treści”.

Jasne jest, że napadnięta kobieta nie mogła znać statusu napastnika, ale jej podejrzenia wpisują się w inne doniesienia „Gazety Wrocławskiej”. W 2016 roku w artykule „Strach w Görlitz. 200 incydentów z udziałem uchodźców” gazeta informowała, że liczba incydentów z udziałem Syryjczyków, Albańczyków, Polaków i Niemców jest tak duża, że burmistrz miasta Siegfried Deinege zalecał kobietom, by nie wychodziły samotnie wieczorem.

Tymczasem, jak podało w czwartek polskie „Politico” giganci internetowi Facebook, Google i Twitter coraz lepiej radzą sobie z mową nienawiści, pod którą to kategorię podpadł prawdopodobnie wpis Sandry. I ten przypadek pokazuje, że granica pomiędzy walką z ekstremizmem, a cenzurą niewygodnych politycznie treści jest bardzo cienka.

Jan Wójcik

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy