Europol: Terroryści gromadzą w Europie materiały wybuchowe

Komórki terrorystów w różnych krajach Unii Europejskiej gromadzą materiały wybuchowe w celu przeprowadzenia przyszłych ataków, poinformował szef europejskiego Centrum Antyterrorystycznego Europolu, Manuel Navarrete Paniagua.

Agencja odkryła 211 spisków terrorystycznych, ale ciągle pozostaje ryzyko zamachów podobnych do tych z listopada 2015 roku w Paryżu.

Występując przed europarlamentem Paniagua powiedział, że ma informacje od państw członkowskich, że „terrorystyczne grupy próbują zbudować duże potajemne składy materiałów wybuchowych w Unii Europejskiej, by użyć ich do ewentualnych dużych ataków w krajach członkowskich”.

 

Zagrożenie dżihadyzmem w państwach europejskich rośnie wraz ze zdolnością terrorystów do koordynacji działań, efektownej komunikacji pomiędzy komórkami.

Według szefa antyterrorystów w Europolu nie ma dowodów na regularne używanie przez terrorystów fali uchodźców do przemycania agentów na teren UE, ale incydentalnie takie wydarzenia miały miejsce. Z tego powodu Europol w maju ogłosił, że rozmieści 200 funkcjonariuszy służb antyterrorystycznych w ośrodkach dla uchodźców. (j)

źródło: IHLS

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy