Największa muzułmańska organizacja charytatywna na Zachodzie, Islamic Relief Worldwide (IRW), traci zaufanie rządów państw europejskich. Powodem są związki z islamizmem.
Holenderska minister handlu zagranicznego i współpracy rozwojowej Sigrid Kaag zakończyła wspieranie kontrowersyjnej IRW. Nastąpiło to w wyniku niepokojących doniesień mediów o związkach organizacji charytatywnej z Bractwem Muzułmańskim. Ministrowie partii D66 uznali, że w związku z tym podatki Holendrów nie powinny do niej trafiać.
Minister Kaag nie tylko oparła się na informacjach prasowych z grudnia, ale na ich podstawie sama zbadała sprawę powiązania i podjęła decyzję. IRW w tym roku chciało zostać jedną z czterech organizacji, które miały otrzymać od Holandii wsparcie z puli 37 milionów euro.
IRW ma problemy nie tylko w Holandii. Także niemiecki rząd podjął decyzję o wstrzymaniu wsparcia. Tu podobnie powodem były związki z Bractwem Muzułmańskim. W Niemczech IRW od jakiegoś czasu znajdowało się pod obserwacją Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV – odpowiednik ABW), który na wniosek posła FDP zbadał sprawę i uznał, że obydwie organizacje – globalna i niemiecki oddział – mają bliskie związki z islamistami.
Zrzeszenie organizacji pomocowych Aktion Deutschalnd Hilft (Akcja Niemcy Pomagają), udzielające pomocy zagranicznej, wykluczyło Islamic Relief Deutschland ze swojego grona. Oficjalnym powodem podanym na stronie był brak kontroli i reakcji na zachowania członków organizacji, a zwłaszcza wypowiedzi rasistowskie, antysemickie i dyskryminujące. Chodzi mniej więcej o takie wypowiedzi członków IRW i IRD, jak dyrektora Heshmata Khalify, piszącego w internecie, że Żydzi są „potomkami małp i świń” (nota bene obraza wyciągnięta z wersetów Koranu – przyp. autora).
W listopadzie 2020 r. rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych oświadczył, że rządowa pomoc dla obydwu organizacji zostaje wstrzymana. Trwało to i tak długo, zwłaszcza, że tajemnicą poliszynela było, iże założycielem IRD, był założyciel islamistycznej Islamskiej Wspólnoty Niemiec (IGD) Ibrahim El-Zayat, który także zasiadał w zarządzie i radzie trustu IRW. Znany jest z wielu publikacji i analiz jako jeden z twórców sukcesu organizacji Bractwa Muzułmańskiego w Europie.