Europa wyśle Afryce 62 miliardy euro, by zahamować imigrację

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Unia Europejska przygotowuje środki finansowe dla krajów afrykańskich, które zgodzą się przytrzymać imigrantów i szukających azylu nim dotrą do unijnych granic.

Na wtorkowym szczycie liderzy UE oświadczyli, że napływ migrantów ekonomicznych, którzy głównie poruszają się środkowym szlakiem Śródziemnomorski, nie zmniejszył się w stosunku do ostatnich lat. Wiceprzewodnicząca Rady Europejskiej Federica Mogherini otrzymała zadanie przygotowania wszystkiego, by „zawrócić nielegalnych imigrantów przed końcem roku”. Jest to o tyle zaskakująca nominacja, gdyż jeszcze ponad rok temu Mogherini była rzeczniczką zwiększenia imigracji do Europy.

Z państwami Afryki, takimi jak Nigeria, Sudan i Mali, negocjowane są „pakty migracyjne”, w myśl których będą służyły one jako miejsca gdzie imigranci będą filtrowani tysiące mil wcześniej nim dotrą do zewnętrznych granic UE. W zamian za to, Unia dostarczy krają programy inwestycyjne i pomoc rozwojową o wartości 62 miliardów euro.

Będzie to także polityka kija i marchewki, ponieważ kraje nieuczestniczące w unijnym programie odczują konsekwencje w obszarach edukacji, energii, zmiany klimatycznej i rolnictwa.

Przeciwko temu rozwiązaniu protestuje ponad setka organizacji humanitarnych. (j)

źródło: Euractiv

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook