Erdogan chce zmienić Hagia Sofię w meczet

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Bizantyjski kościół Mądrości Bożej, obecnie muzeum i miejsce dziedzictwa światowego UNESCO, ma zostać ponownie zamieniony w meczet. Obiecuje to swoim wyborcom prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

„Można pozbawić ją statusu muzeum. Właściwie ten status został nadany przez kroki podjęte zgodnie z mentalnością CHP (głównej opozycji republikańskiej Erdogana). Możemy ten krok, podjęty przez myślenie w stylu CHP, odwrócić”, powiedział w wywiadzie Erdogan. Argumentuje, że wtedy dostęp do meczetu będzie za darmo.

Hagia Sofia, kościół zbudowany w 537 roku w Konstantynopolu, prawie tysiąc lat później, po podboju stolicy Bizancjum przez Imperium Osmańskie, została przekształcona w meczet. Po pięciuset latach założyciel świeckiej republiki Turcji Mustafa Kemal Ataturk, lider republikańskiej wówczas CHP, zdecydował w 1934 roku o przekształceniu świątyni w muzeum. W roku 2016, za rządów islamistycznej partii AKP zaczął się odwrót od świeckiego statusu muzeum i telewizja publiczna transmitowała pierwsze wezwanie muezzina do modlitwy z Hagia Sofii.

Erdogan, w obliczu coraz gorszych notowań AKP przed zbliżającymi się wyborami lokalnymi, stara się zjednać sobie elektorat, domagający się większej islamizacji życia publicznego. Padają oskarżenia o islamofobię Zachodu, na wiecach emitowany był film z zamachu terrorystycznego na meczet w Christchurch. Hagia Sofia ma być kolejnym prezentem dla wyborców. (j)

źródło: Hurriyet

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook