Erdogan: bez zniesienia wiz nie będzie przyjmowania odesłanych uchodźców

Przemawiając na odbywającym się w Stambule Światowym Szczycie Humanitarnym prezydent Erdogan powiedział, że jeśli nie zostaną zniesione wizy dla obywateli tureckich do krajów Unii, toTurcja przestanie przyjmować odsyłanych z Grecji uchodźców, na co zgodziła się w marcu. Turcja nie wykonała kilku z uzgodnionych warunków, m.in. nie zmieniła przepisów o terroryźmie, które umożliwiają skazywanie dziennikarzy krytykujących  rząd. Z kolei kanclerz Merkel powiedziała, że bez zmiany tych przepisów nie będzie zniesienia wiz dla Turków.

Unia nie powinna narzucać warunków Turcji. To jest Turcja – powiedział Erdogan – Turcja ma spełniać kryteria, ale co to za kryteria, co rozumiecie przez kryteria – pytał. Wydawał się nieświadomy tego, że porozumienie podpisał poprzedni premier Turcji. Erdogan powiedział też, że Turcja obejdzie się bez przyrzeczonych przez Unię 6 mld euro na pomoc dla uchodźców, bo te pieniędze i tak są wydawane na poprawienie losu uchodźców a nie są pieniędzmi dla Turcji. (g)

Źródło: APA na podstawie agencji Anadolu

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Grzegorz Lindenberg

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Saudyjski następca tronu i jego piramida bzdur

Arabia Saudyjska odejdzie od wahabizmu?

Jaki terroryzm zagraża Europie?