Ekstremistyczny imam zwalniany z brytyjskiego więzienia

Ekstremistyczny brytyjski imam Anjem Choudary w najbliższych dniach będzie zwolniony z brytyjskiego więzienia po odsiedzeniu połowy wyroku pięciu i pół lat więzienia. Choudary skazany został za organizowanie poparcia dla Państwa Islamskiego. Założona przez niego w 1983 roku i później zdelegalizowana organizacja al-Muhajiroun była wylęgarnią terrorystów, należeli do niej m.in. mordercy brytyjskiego żołnierza Lee Rigby’ego, zamordowanego w 2013 roku. Dzięki swojemu prawniczemu wykształceniu – Choudary był przewodniczącym stowarzyszenia brytyjskich prawników-muzułmanów – udawało mu się przez wiele lat uniknąć więzienia.

Po zwolnieniu przez pozostałą część wyroku będzie mieszkał w oznaczonym przez władze miejscu, nie będzie mógł używać internetu i spotykać się z niektórymi osobami i będzie monitorowany. Jednak władze brytyjskie są zaniepokojone jego zwolnieniem. Choć brytyjski minister więziennictwa Rory Stewart powiedział, że „Choudary jest naprawdę groźną osobą. Będziemy go uważnie śledzili” ale przyznał, że władze nie mogą zapobiec jego zwolnieniu z więzienia po odbyciu połowy wyroku. (g)

Żródło: telegraph.co.uk

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom

Pakistan pogrąża się w islamskim fanatyzmie