Ekstremista zbada ekstremizm brytyjskich muzułmanów

Ekstremista został członkiem panelu powołanego przez Muzułmańską Radę Wielkiej Brytanii (MCB), który ma zbadać nienawiść wobec muzułmanów z sekty Ahmadijja.

W odpowiedzi na zabójstwo sklepikarza będącego wyznawcą Ahmadiji, odłamu islamu uważanego przez sporą część społeczności muzułmańskiej za sektę, MCB organizacja reprezentująca muzułmańskie ugrupowania w Wielkiej Brytanii, postanowiła zająć się problemem nienawiści wobec członków sekty.

Prawdopodobnie jednak obca jest im rzymska maksyma „nikt nie może być sędzią we własnej sprawie”, gdyż jednym z członków panelu badającego sprawę jest kaznodzieja, który udzielał się w pakistańskim ugrupowaniu podżegający do przemocy wobec Ahmadiji.

Allama Sahid Raza Naeemi, o którym mowa, brał udział w konferencjach ugrupowania Katme Nabuwat, które powstało w Pakistanie i wielokrotnie domagało się od władz Pakistanu, by „zacisnęły pętlę” wokół heretyckiego odłamu. Panel MCB ma między innymi zbadać działalność tego ugrupowania w Wielkiej Brytanii, które po morderstwie sklepikarza wysłało depeszę gratulacyjną do muzułmanów.

Naeemi sam mógłby wiele powiedzieć o nienawiści wobec Ahmadiji, ponieważ w swoich kazania zakazywał muzułmanom interakcji z jej wyznawcami, która to ma być „gorsza niż uzależnienie od narkotyków i alkoholu”. Kaznodzieja jest też zwolennikiem kary śmierci za odejście od religii i uważa to za zgodne z muzułmańskim prawem – szariatem.

Pamflet Katme Nabuwat znaleziony w meczecie Stockwell wzywał do zabijania wyznawców odłamu religijnego, oskarżając ich o apostazję i podpierając się tym samym prawem co Naeemi. Tym bardziej zaskakujące jest, że Naeemi otrzymał order Officer of British Empire za „dialog międzyreligijny”. (j)

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Multikulti w Hamburgu. Czy eksperyment się uda?

Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm

Francja: wybory w cieniu półksiężyca